Погледнете ги најновите снимки од Месечината што НАСА ги објави
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/29/22 9:28 AM

Погледнете ги најновите снимки од Месечината што НАСА ги објави

По неколку неуспешни обиди, НАСА ја лансираше својата мегаракета до Месечината, од „Кејп Канаверал“ на Флорида (САД), на 16 ноември.

Претставници на НАСА велат дека тимовите на мисијата „Артемис 1“ се задоволни од однесувањето на вселенското летало „Орион“ на патот кон орбитата на нашиот природен сателит и се воодушевени од сликите од вселената.

Вселенското летало со помош на тн. транслунарна инјекција, успешно се движи кон Месечината.

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7