Правило од три минути - Како да заштедите струја на наједноставен начин
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/28/22 12:57 PM

Правило од три минути – Како да заштедите струја на наједноставен начин

Речиси секое дете ја слушнало оваа реченица – кога ќе излезеш од собата, изгаси го светлото.

На крајот на краиштата, тоа е губење на енергија и нема смисла да го оставите светлото запалено кога веќе не сте во собата.
Поради енергетската криза, сепак, оваа реченица е поактуелна од кога било.

Многу домаќинства во моментов се обидуваат да заштедат струја најдобро што можат. Но, дали треба да го исклучите дури и ако само за момент отидете во тоалет или земете нешто за пиење од кујната? Во зависност од типот на сијалицата, таа може дури и да користи повеќе електрична енергија од вообичаеното.
На крајот на краиштата, стандардната сијалица има приливна струја што е повисока од нормалната струја. Поточно, тоа значи дека ако продолжите да го вклучувате и исклучувате светлото, на крајот ќе користите повеќе електрична енергија отколку ако го оставате постојано вклучено, пишува магазинот Феникс.

Покрај тоа, конвенционалните светилки не се особено енергетски ефикасни. Само околу пет проценти од употребената енергија се користи за создавање светлина, а остатокот се губи како топлина. Затоа, подобро е веднаш да ги замените светилките со ЛЕД светилки. Како по правило, тие трошат 90 проценти помалку енергија од првите. Покрај тоа, потрошувачката за време на палењето е исто така помала.

Доколку сè уште имате обични светилки во куќата, потрошувачкиот портал Чип онлајн препорачува најдоцна по три минути да го исклучите светлото во просторијата. На тој начин заштедувате многу пари. Сепак, штедливите светилки не се опција. Нивната потрошувачка на енергија кога е вклучена е приближно иста како да гореле пет минути.

Основното правило е: ако не сте во просторијата долго време, подобро е да го исклучите светлото. Ако го оставите само на кратко, може да имате чиста совест. Од друга страна, просториите кои ретко се користат, како подрум или просторија за складирање, можат да бидат опремени со детектори за движење.

Извор: Еспресо


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7