Нова опасност за човештвото - Оживеани вируси стари и по 50.000 години, ги откри топењето на мразот
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/25/22 1:20 PM

Нова опасност за човештвото – Оживеани вируси стари и по 50.000 години, ги откри топењето на мразот

Топењето на вечниот мраз може да претставува закана за човештвото, предупредуваат научниците по оживувањето на античкиот вирус кој лежел замрзнат десетици илјади години.
Вирусите како овој сè уште се способни да инфицираат живи организми, рече меѓународен тим откако во лабораторија набљудуваше девет антички вируси откриени во сибирскиот вечен мраз кои ги инфицираат амебите.
Најстариот од новооткриените вируси е стар речиси 50.000 години, рече тимот.
– Светскиот рекорд е 48.500 години, изјави за „Њу Сајентист“ Жан-Мишел Клавери, член на тимот и истражувач на Универзитетот во Екс-Марсеј во Франција.

Неговиот тим проучувал вкупно седум антички вируси во нивната најнова студија. Групата објави предиздание на нивната работа претходно во ноември. Групата, која вклучува научници од Русија, Франција и Германија, претходно успеа да оживее два антички вируси стари 30.000 години.

Вирусите кои тимот ги откри и оживеа се верува дека се најстарите оживеани досега, иако други истражувачи тврдат дека оживеале бактерии стари и до 250 милиони години. Сите вируси што ги оживеа тимот беа вируси од типот на пандора – група џиновски вируси способни да инфицираат само едноклеточни организми како што е амебата.

Сепак, фактот дека сите девет антички вируси сè уште биле способни да ги инфицираат живите клетки откако поминале десетици илјади години во вечен мраз, значи дека други вируси заробени таму, кои се потенцијално заразни за растенијата, животните или дури и луѓето, исто така, може да бидат ослободени и оживеани, велат научниците. предупредуваат.
„Постои реална опасност“, рече Клавери, додавајќи дека „бактериите и вирусите излегуваат секој ден“. Сепак, засега е невозможно точно да се одреди нивото на потенцијална опасност, додаде тој.

Извор: Србија данас


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7