(Видео) „Сите сме исплашени и нервозни“ - Пукање и апсење на мигранти кај Хоргош, приведени над 100
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/25/22 12:23 PM

(Видео) „Сите сме исплашени и нервозни“ – Пукање и апсење на мигранти кај Хоргош, приведени над 100

Полицијата и жандармеријата во Полициската управа на Кикинда приведоа повеќе лица за кои се сомничи дека имаат поврзаност со ноќешната вооружена престрелка во Хоргош, но и со нелегалниот шверц на мигранти, а оваа акција ќе продолжи и во наредниот период, соопшти српското Министерство за внатрешни работи.

Како што јави допиисникот на МИА од Белград, припадниците на МВР, ударните оперативни групи од Кикинда и Суботица, како и на овие полициски управи, заедно со жандармеријата, веднаш по пријавата дека мигранти се движат по улицата и пукаат меѓу себе во реонот на Хоргош, почнаа со детално пребарување на теренот и на лице место затекнаа шест мигранти, меѓу кои еден на возраст од околу 20 години со две прострелни рани во градниот кош.

По известувањето дека мигрантите пукаат меѓусебно во реонот на Хоргош, полицијата го пребарала теренот и привела повеќе од 100 лица. Потрагата на теренот во која учествуваат специјални сили, хеликоптери и беспилотни летала се уште е во тек.

-Сите граѓани се исплашени и нервозни. Ова ни се случува постојано од 2015 година и веќе седум години живееме во страв, изјави за N1 Олга Стојановиќ од Хоргош.

„На неколку улици се слушаше пукање. Секоја минута слушавме пукотници на друга улица, а потоа дојде жандармеријата. Цела ноќ беа на теренот. Сега ситуацијата е мирна. Се чувствуваме безбедно кога тие се таму“ кажа Стојановиќ.

Таа додаде дека инцидентите се чести, бидејќи во близина има место каде унгарските безбедносни сили ги враќаат во Србија илегалните мигранти што ги фаќаат на територијата на таа земја.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7