„Тешко е да се сокрие дрогата од нив“ - Глувците им изеле 200 килограми дрога се жалела полицијата во Индија
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/25/22 10:39 AM

„Тешко е да се сокрие дрогата од нив“ – Глувците им изеле 200 килограми дрога се жалела полицијата во Индија

Индиската полиција соопшти дека стаорците уништиле речиси 220 килограми канабис запленети од дилери, кои биле чувани во полициските станици.

„Стаорците се мали животни и не се плашат од полицијата. Тешко е да се сокрие дрогата од нив“, беше кажано на судот во државата Утар Прадеш.

Судот побара од полицијата да ги предаде залихите како доказ во случаите на трговија со дрога.

Судијата Саџај Чаудари наведе три случаи кога марихуаната била уништена од глодари.
„Кога побарав од полицијата да ја достави запленетата дрога како доказ, тие рекоа дека стаорците уништиле 195 килограми канабис“, рече Чаудари.

Во друг случај, во кој се запленети 386 килограми, полицијата извести дека стаорци изеле „некое“ од канабисот.

Судијата Чаудари рече дека околу 700 килограми марихуана запленети од полицијата биле лоцирани во полициските станици во областа Матура и дека постои можност стаорци да влезат во магацините.

Тој додаде дека полицијата не може да се справи со ова прашање бидејќи стаорците се мали.

Единствениот начин да се заштити запленетата стока е лековите да се продаваат на аукција на истражувачки лаборатории и медицински фирми, а приходите одат за владата.

Во 2018 година, осум аргентински полицајци беа отпуштени откако обвинија глувци за исчезнувањето на половина тон канабис од полициски магацин.

Но, експертите го оспорија тоа тврдење, велејќи дека е малку веројатно животните да ја измешаат дрогата со храна и „ако навистина се случеше нешто такво, ќе најдовме некои од нив мртви во магацинот“.

Студијата објавена во 2019 година покажа дека лабораториските стаорци лошо реагираат на храната што содржи канабис, стануваат помалку активни и нивната телесна температура паѓа.

Полицијата во источната индиска држава Бихар ги обвини стаорците за консумирање илјадници литри запленет алкохол во 2017 година, една година откако државата ја забрани продажбата и консумирањето алкохол.

Пред четири години, техничари кои пристигнале да поправат неисправен банкомат во државата Асам откриле дека банкнотите вредни повеќе од 1,2 милиони рупии (14.691 долари) биле изглодани, а стаорци биле именувани како осомничени.

Извор: данар.рс

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7