(Видео) Игра фудбал со копачки на раце, му предвиделе дека ќе живее до 15 години - Кој е Ганим Ал Мустафа, амбасадор на СП
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/22/22 6:05 PM

(Видео) Игра фудбал со копачки на раце, му предвиделе дека ќе живее до 15 години – Кој е Ганим Ал Мустафа, амбасадор на СП

Дваесетгодишниот Ганим Ал Муфтах е амбасадор на Светското првенство, кој настапи на отворањето со Морган Фримен.

Поради својата тешка животна приказна, Ганим стана инспирација и пример за младите во тој дел од светот. Милиони луѓе го следат на социјалните мрежи.
Ганим страда од синдром на каудална регресија, ретко нарушување што го попречува развојот на долниот дел од ‘рбетот.

@g_almuftah1 Don’t mess with me ✌🏽#غانم_المفتاح #fyp ♬ original sound – Ghanim Al Muftah غانم المفتاح


 

Иако лекарите му предвидуваа дека нема да преживее повеќе од 15 години, Ганим успеа и денес е симбол на надеж за многумина. Тој е познат и како најмладиот катарски претприемач (основаше компанија за производство на сладолед).

Се занимава со различни спортови и сон му е да ја претставува својата земја на Олимпијадата. На училиште, како што пишуваат светските медиуми, тој играл фудбал со фудбалски шипки на рацете. Тој се искачи и на Џабел Шамс, највисокиот планински врв во целиот регион. Студира политички науки со цел да стане дипломат, а потоа и премиер на својата земја.
„Во рамките на мојот капацитет како амбасадор на Светското првенство, сакам да испратам порака за надеж, инклузивност, мир и единство на човештвото“, рече тој во својата изјава по изборот за овогодинешниот амбасадор на Светското првенство.

ИЗвор: Б92.нет

Фото:


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7