„Чувајте го повеќе од другите, ќе умре млад“ - Пред да се самоубие мајката кажала кое нејзино дете ќе стане психопат
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/22/22 9:00 PM

„Чувајте го повеќе од другите, ќе умре млад“ – Пред да се самоубие мајката кажала кое нејзино дете ќе стане психопат

Британката Џоди Вајтинг (42) си го одзеде животот во февруари 2017 година, а пред тој страшен чин оставила писмо за нејзината мајка Џој, сопругот Мартин и семејството.
Мајката на девет деца во писмото потенцира дека повеќе не може да се носи со животот и огромната одговорност додека е во повеќегодишна депресија поради нејзиниот хендикеп.

Во писмото, таа потоа го привлекла вниманието на нејзиниот син Кори Бел, кој тогаш имал 16 години, дека тој дефинитивно има биполарно растројство и да го гледаат повеќе од било кој, бидејќи, според нејзиното мислење, тој е „способен да направи се“. .
“Се плашам како Кори Бел ќе помине во животот. Кога беше направена оваа слика, тој имаше помалку од една година. Дури и тогаш ми изгледаше многу непредвидлив, се плашев дека ќе стане психопат. Тој има биполарно растројство , треба да се лекува. Гледајте го, тој прв ќе скршне од вистинскиот пат“, нагласи Џоди Витинг во 2017 година, вметнувајќи заедничка семејна фотографија во спомен писмото.

Три години по смртта на Џоди, односно кога наполнил 19 години, Кори Бел се предозирал и починал. Пет месеци пред тоа се обидел да убие еден од дилерите на улица. Уште кога бил бебе (момчето седи во скутот на татко му десно на сликата), мајка му јасно видела што може да му се случи.

Џој Витинг (67) нагласила дека мајката многу добро ги познава своите деца.

“Таа точно знаеше што ќе се случи со секое дете, особено со Кори Бел, а тој немаше ниту една година. Таа ми напиша во писмото: “Те молам, чувај се за него, прерано ќе стави крај на својот живот”. изјави за британски „Мирор““.

Џоди Витинг имаше сообраќајна несреќа поради која остана во инвалидска количка. Мајка Џој вели дека неуморно работела за своите девет деца за да бидат сите образовани, добри и паметни.

„Лицето одговорно за несреќата никогаш не беше пронајдено. На тој дел од патот немаше камери. Кој ја удрил со автомобилот ја оставал да лежи додека друг возач не застанал на патот да и помогне. Таа заврши во инвалидска количка. На крајот стана зависна од лекови и терапија.До последниот ден од животот зборуваше само за своите деца.Знаеше дека ги остава сами со мене и нејзиниот сопруг,но не можеше повеќе да издржи.Од сите деца, единственото нешто од што се плашеше беше Кори Бел. Целиот негов живот. И таа беше во право“, додаде Џој Вајтинг.

ИЗвор: мондо.рс

Фото: Јутјуб принтсрин/ мирор.цо.ук


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7