Состанок на работната група на Жан Моне процесот, ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/8/22 10:48 AM

Состанок на работната група на Жан Моне процесот, ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска свика состанок на Работната група за учество на Дијалогот Жан Моне. Членови на групата се претставници и координатори на пратеничките групи а главно се дискутира за промена или за нов Деловник за работа на Собранието.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски изјави дека нема да присуствува на средбата поради тоа што тие не биле консултирани за денот и тајминог на продолжението на „Жан Моне” процесот.

Претходно на брифинг со новинарите претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека е очигледно дека на Собранието му е потребен нов Деловник за работа, бидејќи кој и да дојде да работи со сегашниот Деловник, ќе има проблем.

Според него, ваквиот Деловник треба да се донесе во редовна постапка, во две читања и со амандманска расправа. Џафери смета дека со новиот Деловник треба да се решат многу недоречености и проблеми што произлегуваат од сегашниот документ за работа на Собранието, но и да се направат одредени ограничувања, како при носење на одредени закони, така и при избори на одредени функционери.

Во годинешниот Извештај за напредокот на земјата на ЕК, беа посочени низа забелешки за работата на Собранието, меѓудругото и дека „Парламентот треба без натамошно одлагање да ги спроведе договорените предлози за внатрешни реформи за време на третиот круг од „Дијалогот Жан Моне” на почетокот на 2020 година”.

 

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7