Нема мнозинство за уставни измени, логично е да се распушти Собранието - Мицкоски со критики до власта по лидерската средба
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/7/22 5:25 PM

Нема мнозинство за уставни измени, логично е да се распушти Собранието – Мицкоски со критики до власта по лидерската средба

Она што можам да го заклучам е дека мнозинството нема мнозинство за уставни измени и водејќи се од овој заклучок логичен след на настаните е Парламентот да се распушти, да формираме техничка влада и да одиме на предвремени парламентрани избори, нагласи лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска по лидерската средба во Собранието.

Тој ја критикуваше власта за она што се разговарало на лидерската средба. Истакна дека наместо за реалните проблеми со кои во моментов се соочуваат граѓаните, тие разговарале за отворање на Уставот и бараните уставни измени.

– Единствената тема којашто беше во нивен фокус е тоа што нив ги интересира за дефукус од ова се каде што се тие неуспешни, а тоа се т.н уставни измени под превезот на некаква си еврпска иднина, потенцираше Мицкоски.

 

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7