(Видео) „Им перела мозок на девојчињата, ги обучувала за самоубиствени напади“ - Која е царицата на ИСИС осудена на 20 години
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/2/22 11:36 AM

(Видео) „Им перела мозок на девојчињата, ги обучувала за самоубиствени напади“ – Која е царицата на ИСИС осудена на 20 години

Алисон Флуке-Екрен од Канзас, САД, која ја водеше и обучуваше бригадата на ИСИС во Сирија, која беше целосно женска е осудена на 20 години затвор.
Во јуни таа се изјасни за виновна по едно точки од обвинението за заговор и поддршка на ИСИС. Таа му кажала на судијата дека не знаела дека некои од стотиците жени кои ги водела и обучувала за употреба на оружје и експлозиви се деца. Некои од девојчињата имале по 10 години, пишува Дневник.хр.

За време на нејзината децениска работа со ИСИС и други, патувајќи од Либија до Египет и конечно Сирија, Флук-Екрен беше вклучена во планирањето на терористички напади во САД.

Ги учела жените како да користат воена пушка калашников, бомби и како да прават самоубиствени појаси, пишува Си-Ен-Ен.

Обвинителот Раџ Парек го нарече Флук-Екрен „царица на ИСИС која им перела мозоци на младите девојки и ги тренирала да убиваат“.

Тој рече дека Флук-Екрен имала мисија да создаде целосно женски баталјон.


„Ја привлекуваа смрт и уништување“, додаде тој.

Парек исто така изјави дека Флук-Екрен постојано ја лажела владата на Соединетите држави и одбила да соработува, додавајќи дека таа можела да биде „златен рудник за информации“.

Една од нејзините ќерки, Лејла Екрен, која и помагала на американската влада во случајот против нејзината мајка, во вторникот изјави дека нејзината мајка ја малтретирала неа и нејзините браќа и сестри и ја омажила како „сексуална робинка“.

Таа на судијата му кажала дека била дадена за невеста на борец на ИСИС кого на 13-годишна возраст постојано го нарекувала „силувач“ за да може нејзината мајка да добие поголема моќ во терористичката организација.

Нејзината мајка, вели Екрен, имала „копнеж за моќ и мрачни желби“.

Флук-Екрен ги негираше наводите на нејзината ќерка. Таа се претстави како сакана и грижлива мајка, кажувајќи му на судијата дека нејзините сопрузи, од кои неколку загинале борејќи се за ИСИС, ја одвлекле со себе во Либија и Сирија.

Во долгиот говор во кој се болерал со солзите, таа рекла дека ги обучувала жените само за техники за преживување, безбедност од оружје и самоодбрана кога сириската војска на Башар ал Асад почнала да се приближува кон Рака, каде што живеела.

„Дали ги обвинуваме жените кои учат да се бранат? ги прашала таа судиите.

„Никој не може да ги разбере ужасите на бомбардирањето додека не поминете низ неговите последици“, рече таа.

Окружниот судија Леони Бринкема рече дека не го смета за вистинито сведочењето на Флук-Екрен, истакнувајќи дека самоубиствените елеци не се одбранбено оружје.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7