Србија ја продолжи забраната за извоз на млеко за сите, само не за Македонија и Албанија
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/1/22 11:32 AM

Србија ја продолжи забраната за извоз на млеко за сите, само не за Македонија и Албанија

Владата на Република Србија ја продолжи привремената забрана за извоз на млеко и млечни производи до 30 ноември, со исклучок на извозот во Северна Македонија и Албанија, јави дописникот на МИА од Белград.

Во Службен весник е објавено дека владината забрана за извоз се однесува на повеќе видови млеко, како и масло во амбалажа од над еден килограм.

Забраната не се однесува на извоз на стоки за кои царинскиот орган ја има прифатено извозната декларација пред да стапи во сила одлуката.

На почетокот на септември српската влада воведе привремена забрана за извоз со цел да се спречи критичен недостиг на овие намирници.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7