Колач со џем од сливи - ММС
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/29/22 8:00 AM

Колач со џем од сливи

За подготовка на овој потребни се следните состојки:

– 4 јајца

– 125 гр шеќер

– 1 кесичка ванилин шеќер

– 400 гр павлака

– 375 гр свежо сирење

– 100 гр меко брашно

– 150 гр пченкарно брашно

– 1 кесичка прашок за пециво

– околу 150 гр џем од сливи

– путер за премачкување на калапот

И уште

– шеќер во прав или мелени ореви по желба

Подготовка:

Јајцата, шеќерот и ванилиниот шеќер се матат со миксер или со маталка, се додава павлаката, свежото сирење и се меша.

Додадете брашно, пченкарно брашно, прашок за пециво и сè добро измешајте.

Истурете во калап намачкан со путер и израмнете.

На површината нанесете го џемот од сливи,  намачкајте го за да се соедини со смесата.

Се пече во рерна загреана на 180 степени околу 40 минути.

Изладете, а потоа послужете ги посипете со шеќер во прав или мелени ореви, по желба.

извор-rs.n1info.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7