(Видео) Македонската музика е античко богатство - Со Божо Вреќо пред концертот во Скопје
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/27/22 7:00 PM

(Видео) Македонската музика е античко богатство – Со Божо Вреќо пред концертот во Скопје

Уникатниот босанкси пејач Божо Вреќо, познат по изведбата на модерни севдалинки, на први номеври ќе гостува во Скопје, на концерт во Филхармонија.

Вреќо, некои медиуми го споредуваат со Кончита Вурст, затоа што на сцената се појавува во фустани и во наметки по професија е археолог. Она во што верува е љубовта и вели дека љубов е љубов, а тој не го дели светот на мажи на на жени.

Пред концертот во СКопје, тој за ММС  откри делови од неговиот живот, неговата музика и секако македонската музика, особено изворната, народната која ја сака и пее.

-Апсолутно ја знам многу добро, ја обожавам македонската музика и ја сметам за вистинско богатство од антички и карактеристични изрази низ вековите.

За оние кои не знаат кој е Божо Вречо, како би се опишале себеси како личност и како уметник?

-Тоа ќе биде Храброст, Љубов и Уметност.Гласот на душата што ја пее мелодијата на срцето.

Како публиката првично реагираше на маж со кастрато глас кој носи фустани?

-Мојата публика низ годините има развиено профил и како таква е навикната на највисоко ниво и пристап до уметноста, наоѓа задоволство во тоа, што е надополнето со визуелна приказна или бајка која е секогаш различна од концерт до концерт.

По професија сте археолог, а подоцна сфативте дека музиката треба да биде вашиот професионален пат. Што ве натера да го направиш тоа, некој специфичен настан или едноставно го следеше своето срце?

-Секогаш го следам моето срце, бидејќи тоа безуспешно знае која е мисијата и што треба да се направи. Тоа беше моето значење и повик на кој не се огласив, всушност целата музика влијаеше на целосното ослободување на мене како битие и секако влијаеше на слободата на самиот жанр со отстранување на бариерите меѓу машките и женските песни, ослободувајќи го движењето во севдалинка и навистина, враќањето на севдах катарзата на мистична и света духовна форма која исчезнуваше.

Дали некогаш сте биле на Парада на гордоста, дали го поддржувате мотото дека љубовта е љубов без разлика на полот?

-Секогаш ја поддржувам и секогаш сум за љубов која не познава граници, за мене не постојат полови поделби.

Вашиот последен албум Lacrimae беше објавен во пандемиската 2020 година. Дали подготвувате нов материјал и кога ќе излезе?

-Да, новиот албум треба да излезе напролет и се состои од одлични авторски композиции и текстови на кои сум исклучително горд, создавам своја музика и тоа е бесценето. Скапоцен камен кој сјае посветло од сета темнина што не опкружува, верувам дека музиката ќе го спаси светот и тоа го прави со векови.

(В.М.)


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7