Што се случува со женското тело ако долго време нема интимни односи?
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/21/22 10:00 PM

Што се случува со женското тело ако долго време нема интимни односи?

Има вистина во тоа дека интимните врски даваат најголемо задоволство, но покрај тоа имаат големо влијание врз нашето здравје, особено кај жените.

Многу експерти истакнуваат дека отсуството на интимни односи повлекува одредени последици, како врз психолошкото, така и врз физичкото здравје.

Какви последици може да има долгогодишната апстиненција врз вашето тело?

1. Губење на либидото

Ако ја задржите сета желба за секс во себе и не преземете ништо за тоа, таа ќе исчезне со текот на времето. Доколку сте во врска, таа може да прерасне во поголем проблем кој може да се реши само со разговор. Нема лек за ниското либидо или одредени витамини кои можат да го решат, само разговор и добра волја.
2. Намалување на вагинално подмачкување

Овој феномен се однесува на постарите жени кои со текот на годините го губат подмачкувањето и ѕидовите на нивната вагина се намалуваат поради недостаток на естроген. Жените во 20-тите и 30-тите ги немаат овие проблеми, овие појави доаѓаат со возраста.

3. Опуштање на вагиналните ѕидови

Ова исто така важи и за постарите жени и за оние кои влегуваат во менопауза. Ако немаат редовни секс, секој следен обид може да биде многу болен.

„Ако постарите жени немаат редовен однос, ѕидовите на вагината се опуштаат, а ако одлучат повторно да имаат сексуален однос, тоа може да биде многу болно“, забележува д-р Сари Купер, сексуален терапевт.
4. Болен период

Редовниот однос ја намалува болката кај жените, а кога менструацијата ќе престане, таа се влошува и болката се интензивира.

Сексуалниот терапевт објаснува дека кога жената доживува оргазам, таа всушност доживува контракции на матката, што доведува до поголемо и побрзо исфрлање на крв. Има зголемување на ендорфините, што помага при менструални грчеви.
Но, покрај сите споменати работи кои негативно влијаат на состојбата на целиот организам, во се има една позитивна работа, а тоа е помал ризик од полово преносливи болести.

Терапевтот забележува дека не само што се намалува ризикот од заразување со венерична болест, туку и од инфекции на уринарниот тракт.

„Сексуалниот однос е виновникот за зголемување на ризикот од уринарна инфекција“, објаснува д-р Штрајхер.

Повеќето инфекции на уринарниот тракт се случуваат кратко време по сексуалниот однос, а тие можат да бидат исклучително болни и многу тешки за лекување, а на тој начин може да ви го нарушат квалитетот на животот.

Извор: курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7