Лазаров го објави списокот на ракометари за натпреварите со Луксембург и Турција
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/4/22 12:43 PM

Лазаров го објави списокот на ракометари за натпреварите со Луксембург и Турција

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров денес го објави список на повикани ракометари кои ќе конкурираат за место на претстојните натпревари со репрезентаците на Луксембург и Турција.

На списокот на Лазаров се најдоа:

голман: Никола Митревски, Марко Кизиќ и Мартин Томовски

лево крило: Дејан Манасков, Цветан Кузмановски и Петар Атанасијевиќ

десно крило: Ненад Костески и Гоце Георгиевски

пивот: Жарко Пешевски, Никола Маркоски и Костадин Стојковиќ

десен бек: Томислав Јагуриноски и Мартин Серафимов

лев бек: Филип Талески, Павле Атансијевиќ и Иван Џонов

среден бек: Филип Кузмановски, Игор Ѓорѓиев и Марко Митев

дефанзивец: Михајло Младеновиќ

„Црвено-жолтите“ ќе играат во Група 1 заедно со репрезентациите на Португалија, Турција и Луксембург во квалификациите за пласман на Европското Првенство 2024 кое ќе се одржи во период од 10 – 28 Јануари 2024 година во Германија.

На 12 октомври во Скопје, македонската репрезентација ќе го пречека Луксембруг, а четири дена подоцна (16 октомври) ќе гостува во Ван против селекцијата на Турција.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7