Пиеле по две литри дневно, животот си го испиле! Кои од естрадата едвај спасиле жива глава од алкохолот?
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/1/22 10:00 PM

Пиеле по две литри дневно, животот си го испиле! Кои од естрадата едвај спасиле жива глава од алкохолот?

Многу пејачи и актери од српската јавна сцена имаа голем проблем со алкохолот, што негативно се одрази и на нивниот приватен живот и на кариерата и секако на нивното здравје.

Многумина од нив никогаш не сакаа да признаат дека имаат проблем, но некои отворено зборуваа за нивната борба со алкохолизмот и за причините што ги навеле да се откажат од страшниот порок.
Алкохолизмот е тема која постојано е присутна во медиумите, бидејќи не е само здравствен проблем, туку и социјален проблем, но ретко кој јавни личности отворено зборува дека го има овој порок.
Сепак, има и такви кои го признаа пеколот низ кој поминаа во борбата со алкохолизмот, а нивните зборови сигурно им дадоа надеж на оние кои сè уште немаат храброст да свртат нов лист.
Мирослав Илиќ
Мирослав Илиќ за Информер изјави дека се заколнал пред иконата на Свети Ѓорѓија дека ќе престане да пие. Легендарниот пејач објасни дека до пред 30 години не се разделувал со чашата, но дека во еден момент сфатил дека мора да пресече и да се ослободи од овој порок!
– До 1989 година седев со пријателите по кафеани, пиев и кршев чаши. Имав лоша толеранција кон алкохолот и кога ќе се отрезнев, ќе сфатев дека не ми се допаѓа начинот на кој се однесувам. Едно утро се разбудив, застанав пред иконата на Свети Ѓорѓи, се прекрстив и реков: „Будало, нема повеќе да пиеш“. Така беше, пресеков како со ножици – раскажува Илиќ за Информер и додава дека сфатил дека може убаво да се забавуваш во кафеана и без да се опиеш – рекол Мирослав.
Весна Змијанац
Познатата пејачка во младоста живеела бурен живот, но подоцна решила да се смири и да се повлече во својата викендица на Букуља. Весна еднаш откри дека консумирала голема количина алкохол, но дека веќе не го прави тоа:
– Одев на гробиштата во Букуља, седев на гробот на некоја баба и пиев девет чоканчиња ракија, а потоа заспивав. Верувај ми, нема ништо потажно од пијана жена. Самата сум склона кон тој порок, за кој нема оправдување, ниту го барам. Тажно е кога жената ја ублажува бедата и очајот со алкохол – признала пејачката.

Тихомир Станиќ
Актерот Тихомир Станиќ гостуваше во една емисија каде отворено зборуваше за грешките во минатото и откри дека во еден период пиел и до 2 литри алкохол дневно.
– Пиев многу и неумерено. Среќа, застанав на 42, па не зема замав толку многу. Не се гледаше толку, затоа што кога е млад мажот трпи и разни други проблеми, не само алкохол – рече Тика и продолжи:

– Престанав да пијам на 1 април 2002 година, па не пијам 20 години. И претходно кажав дека нема да пијам 18 години, додека не станам возрасен, трезен, но кога дојде таа 18-та година не ми падна на памет да продолжам. Многу зборувам за тоа и сите ми велат дека не треба, но јас сепак зборувам затоа што мислам и видов неколку примери дека можам да влијаам на луѓето. Зборувањето за тоа позитивно влијае на луѓето да се ослободат од тоа зло наречено алкохол.

Станиќ призна дека пиел уште од раното детство:

-Таква средина е, татко ми многу пиеше, вујко ми пиеше, сите ми велеа не пиј толку, бидејќи кога почнав да пијам пиев по 2 литри алкохол секој ден и не беше во прашање немој да пиеш, туку немој толку многу. Ние како општество и како народ имаме тенденција да заборавиме за каков отров се работи и колку е штетен и колкава штета им нанесува алкохолот на семејствата. Сметаме дека е доблест што некој може добро да пие и јас се гордеев со тоа – изјави актерот на ТВ Уна.

Даница Максимовиќ
Иако отсекогаш важела за вистинска дама, Даница Максимовиќ е една од ретките актерки која признала дека има проблем со алкохолизмот, со кој успешно се справила.

Како што открила, дала отказ во моментот кога сфатила дека сите пари што ги заработува ги троши  за една ноќ и алкохол.
– Еден од најтешките моменти во мојот живот е борбата против алкохолизмот. Најважно е што навреме сфатив што може да му донесе зло на човекот во животот. А алкохолот е навистина зло на човештвото. Мојот издувен вентил поради преголем стрес беше чаша. Кога после неколку години сфатив дека секогаш кога имам проблем посегнувам по чаша, решив брзо да се ослободам од неа. Да не беше така, сигурно ќе потонев – изјави еднаш Даница за Скандал.

-Тоа беше литар и пол вотка дневно. Луѓето пијат на моја сметка, земав кредит од банка и сакам добро да се забавувам, но потоа доаѓаш до работ на бездната, а потоа сфаќаш дека треба да застанеш и да застанеш. И мора да имаш некој со тебе, најискрен пријател, кој ќе ти каже да престанеш – рекла Даница.

Бора Чорба
Пејачот двапати се лекуваше од алкохолизам, а како што самиот кажа во интервјуата, за прв пат престана да пие во 2009 година.
-Првпат престанав да пијам во 2000 година кога имав сериозни здравствени проблеми. Еден поглед на мртовечницата за интензивна нега на Клиничкиот центар беше доволен за да сфатам некои работи. Не го користев девет години, но потоа повторно почнав. Ги испив Дунав, Сава и двете Морави, повторно престанав пред седум месеци и сакам да останам притоа – изјави Бора во интервју за магазинот „Стори“ во 2016 година.

– Точно е дека одам на најрадикална можна терапија. Имав мал период на емоционална нестабилност и повторно почнав да пијам. Неодамна го прекинав, докторот ми даде лек кој е многу опасен, бидејќи може да предизвика дури и срцев удар. Ако пијам алкохол со тие таблети, ќе ми создаде хаос во телото. Веќе две недели сум на терапија, а почнав и да одам во теретана за да ослабам некој килограм. Ме чекаат многу концерти, а наскоро со пријател ќе водам моторџии на нова „Бајк-рок мисија“. Моментално сум здрав и желен за нови предизвици во животот – изјави Бора Ѓорѓевиќ пред седум години.

Митар Мириќ
И пејачот Митар Мириќ призна дека е склон кон пиење, а несреќата што му се случи го натерала да се одвикне од овој порок.

– Не пијам скоро 15 години, не дека ми пречи или нешто слично, но претпоставувам дека рано почнав па ми беше доста… Всушност престанав да пијам по несреќа во 2005 година. Потоа се опијанив на неколку места бев во Брчко, тргнав назад и се случи несреќата. За среќа, бев сам на пат, никој не дојде да ме пречека, па избегната е поголема трагедија – изјави Мириќ во емисијата „Печат во времето“.

Докторот му забранил на покојниот Џеј да пие
Џеј Рамадановски не криеше дека имал многу здравствени проблеми поради алкохолот, а лекарите му рекле дека мора да престане да пие.

– Се обидувам да се ослободам од алкохолот, сите знаат дека имам проблем со него. Докторот ми забрани да пијам, бидејќи може да умрам, но повеќе би сакал да умрам отколку да се откажам од пиењето. Го исфрлив вискито, кое најмногу ми се допаѓа, но не можам да живеам без алкохол. Пијам по три-четири ракии или две шишиња вино дневно. Еднаш се обидов да се откажам од алкохолот, кратко траеше. Дури и моите ќерки не сакаат да ме гледаат со чашка, но јас работам и пијам цел живот, тоа е навика од која не можам да се ослободам – ​​изјави Џеј.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7