„Мала работа, но толку многу радост, благодариме САД“ - Полски парламентарец за оштетувањето на гасоводот „Северен тек“ - ММС
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/28/22 9:36 AM

„Мала работа, но толку многу радост, благодариме САД“ – Полски парламентарец за оштетувањето на гасоводот „Северен тек“

Европскиот парламентарец и поранешен полски министер за надворешни работи Радослав Сикорски им се „заблагодари“ на Соединетите Американски Држави за оштетувањето на гасоводот „Северен тек“.

„Мала работа, но толку многу радост. Ви благодариме, САД“, објави Сикорски на својот Твитер профил и објави фотографија од местото на несреќата на гасоводот Северн поток, пренесува ТАСС.


Притоа, Сикорски го цитираше американскиот претседател Џо Бајден, кој на 7 февруари се закани дека САД ќе го соборат Северен поток доколку руските војници ја преминат украинската граница.


Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, смета дека изјавата на поранешниот полски министер може да се сфати како официјална најава дека се работи за терористички напад.

„Поранешниот полски министер за надворешни работи Радек Сикорски, сега член на Европскиот парламент, им се заблагодари на САД за инцидентот на рускиот гасовод Северен тек 2. Дали е тоа официјална изјава дека станува збор за терористички напад“, напиша Захарова на својот канал Телеграм.

Извор: espreso.co.rs

Фото: Фејсбук


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7