На дожд над 20 илјади луѓе безусловно ја бодреа Македонија, се заблагодари ФФМ на навивачите
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/27/22 6:51 PM

На дожд над 20 илјади луѓе безусловно ја бодреа Македонија, се заблагодари ФФМ на навивачите

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) изрази попладнево „голема благодарност за импресивната поддршка“ која навивачите им ја дадоа на македонските репрезентативци на Националната арена „Тодор Проески“ на вчерашниот натпревар против Бугарија.

Според официјалните податоци, вкупно 20.173 гледачи го следеа од трибините на Арената во Скопје дуелот меѓу македонската и бугарската репрезентација во рамки на последното коло од групата 4 во Ц-дивизијата во Лигата на нации на УЕФА.

– Беше навистина импресивно да се види како и на дожд, повеќе од 20 илјади луѓе, безусловно ја сакаат и бодрат Македонија, од првата до последната минута, соопшти ФФМ.

Бугарската репрезентација со минимални 1-0 триумфираше над македонскиот состав, кој речиси целиот натопреар го одигра со фудбалер помалку поради исклучувањето во 14. минута на десниот бел Тодор Тодорски.

– На сите ни е жал што репрезентацијата и покрај големиот напор не успеа на крајот да оствари позитивен резултат, но длабоко сме убедени дека ќе бидеме на највисоко ниво на следните натпревари и одново ќе имаме причина за славје пред полни трибини на Националната арена. До следниот натпревар, напред Македонија, се додава во реакцијата на ФФМ.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7