(Видео) „Бела чао“ стана симбол на протестите во Иран против полициска бруталност
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/27/22 1:41 PM

(Видео) „Бела чао“ стана симбол на протестите во Иран против полициска бруталност

Во светло на протестите кои траат со денови во Иран, поради смртта на 22-годишната Махса Амини, која почина по полициска бруталност, бидејќи наводно не носела хиџаб според прописите, персиската верзија на популарниот италијански протест песната „Бела чиао“ (Bella Ciao) се шири на социјалните мрежи.

Најпрвин ја отпеа една Иранка, а потоа и сестрите Самин и Бехин Болури од Иран.

Додека полицијата вели дека Махса Амини починала од природна смрт, нејзиното семејство вели дека била мачена и убиена.

„За време на патувањето до полициската станица, таа била мачена и навредувана“, изјави братучедот на Амини, Ерфан Мортезаеи за Скај Њуз.

„Таа се здоби со потрес на мозокот од удар во главата. Има извештај од болницата во кој се вели дека таа веќе била мртва кога пристигнала во болницата“, додаде тој.
Инаку, жените ја шишаат косата како форма на протест додека владата го затвора интернетот и врши насилна репресија.


Вчера, официјалниот број на загинати беше 41, но групите за човекови права велат дека вистинската бројка може да биде поголема.
Дваесетгодишната Надис Наџафи, која требаше да се приклучи на протестот, беше убиена со дури шест куршуми.
На видеото, за кое се тврди дека е нејзино последно, се гледа како Наџафи ја врзува својата откриена коса пред да се приклучи на протестот.

Родителите на младите убиени за време на протестите го изразија своето разочарување од одговорот на меѓународната заедница, пишува Гардијан.

Видеата покажуваат дека протести се одржуваат и во градовите Јазд, Исфахан и Бушер.

Извор: данас.рс

Фото: Твитер


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7