(Видео) Сто жени, златен авион, 7000 автомобили... Како живее најбогатиот човек на светот, султанот од Брунеи
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/26/22 8:00 PM

(Видео) Сто жени, златен авион, 7000 автомобили… Како живее најбогатиот човек на светот, султанот од Брунеи

Султанот од Брунеи е најбогатиот човек на светот, што му дава право да троши пари како што сака, како му е ќејф.
Султанот од Брунеи, Хасанал Болкиах ибни Омар Али Саифудиен Трети, е еден од најбогатите луѓе во светот и сигурно се прашувате што поседува тој?

Изворите тврдат дека султанот од Брунеи поседува 7.000 луксузни автомобили, меѓу кои 365 ферари, 275 ламборџини, 258 Астон Мартин, 172 бугати, 230 порше, 350 бентли, 600 рол ројс, 440 мерцедеси, 265 ауди, 237 јагуари, 237 бенцин и ровер.

Но, тоа не е се!
Султанот живее во кралска палата која се простира на неверојатни два милиони квадратни метри. Според Гинисовата книга на рекорди, оваа палата е најголема во светот. Надворешниот ентериер се состои од купола направена од дваесет и два каратно злато, 1.700 соби, пет огромни базени и 257 бањи. Во палатата има и 110 гаражи, има 564 лустери за кои се потребни 51.000 сијалици за работа.
Вредноста на неговото богатство се проценува на околу 35 милијарди евра, а тој ја носи титулата најбогат владетел во светот.

 

Покрај сите овие неверојатни работи, се вели дека султанот има харем. Се шушка дека султанот од Брунеи заедно со неговиот брат имал свој харем во палатата, каде организирал развратни забави, а медиумите за нив зборувале како „постојани соучесници во хедонизмот“. Џефри, братот на султанот, имал јахта што ја нарекол „Цицки“, а два помали брода ги нарекол „Брадавица 1“ и „Брадавица 2“.
Поранешната мис на Калифорнија и Америка, Шенон Маркетик, во 1997 година откри дека била сексуална робинка на дворецот, каде што првично дошла да работи на промоција и маркетинг за плата од 3.000 долари на ден. Се заврши со тоа што таа во реалноста беше на служба на Џефри дење и ноќе, а таа откри дека била подложена на понижувачки третман и дека била затворена во палатата на султанот 32 дена.

Шенон се обиде и да ги тужи султанот и принцот на американски суд, но тоа заврши со тоа што браќата добија имунитет од правно гонење, со оглед на тоа дека се шефови на држави. Во судските документи стои и дека Маркетиќ сведочела дека покрај неа во харемот на султанот имало 30-100 жени.
Џилијан Лорен ја напиша и книгата „Мојот живот во харемот“, каде што ја откри вистината за нејзиниот престој во Брунеи. Таму пристигнала кога имала само 18 години, а на принцот Џефри му била на располагање со уште 40-тина девојки. Таа откри дека по една година и откако спиела со него повеќе од сто пати, тој едноставно ја „подарил“ на султанот кој инсистирал таа да го задоволува само орално.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mateen (@tmski)


Султанот имал три сопруги, од кои првата била негова блиска роднина, која работела како стјуардеса и ТВ презентер. Има вкупно 12 деца, а својот раскошен начин на живот им го пренел на синовите кои во ништо не заостануваат зад својот татко. На пример, принцот Абдул Малика, неговиот третороден син, се ожени во 2015 година, а „Форбс“ ја опиша оваа венчавка како „кралска венчавка за да ги победи сите кралски свадби“. Тоа траеше една недела, а на главната церемонија младенците беа облечени во необични комбинезони обложени со скапоцени камења, додека невестата наместо цвеќе држеше букет накитен со благородни метали.
Свадбата траеше 7 дена!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mateen (@tmski)


Уште еден од синовите на султанот – принцот Абдул Матина сака да се капе во луксуз и тоа јавно да го покажува. Важи за вистинска сензација на Инстаграм со повеќе од милион луѓе кои го следат, а со задоволство споделува детали од скапите патувања и прикачува фотографии од јахти, приватни авиони или додека игра поло.
Не завршува тука – а принцот Азим, вториот син на султанот, е познат по тоа што организира екстравагантни забави со познатите гости, вклучувајќи ги Памела Андерсон, Џенет Џексон и Мараја Кери.

Извор: Курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7