Луѓето родени на овој ден имаат посебна задача - На Крстовден се предвидува времето за цела година
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/27/22 8:30 AM

Луѓето родени на овој ден имаат посебна задача – На Крстовден се предвидува времето за цела година

Крстовден е голем празник и на овој ден обичајот налага строг пост.

Во текот на есента се јаде само грозје и леб, а така е и текот на овој ден.

Народот верува дека на Крстовден змиите одат да одморат и дека веќе ги нема.

Друго големо правило е да се ископа голема дупка и да се засади овошно дрво во неа, за гранките да се разгрануваат што повеќе. Вистина е дека овој ден е најпогоден за садење овошје.

Во многу региони времето се претскажува на Крстовдан:

-Ако на Крстовден е облачно, зимата ќе биде богата со снег, а ако е суво, наредната година ќе биде сушна.

– Ако ластовиците не си заминат до Крстовден, нема да има силна зима.

– Тивкиот дожд на Крстовден предвидува блага зима.

– Грмежите на Крстовден предвидуваат плодна година.

– Ако Крстовден е облачен, зимата ќе биде снежна. Ако е ведро, ќе има голомразица.

Се верува дека луѓето родени на овој ден ја носат сенката на светиот крст на своите слаби рамења и затоа се особено одговорни за своите постапки пред Бога.

Вообичаено е на овој ден да се бере и да се осветува босилек.

Извор: курир.рс

Фото: религија.мк


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7