ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/22/22 9:54 PM

Зошто на жените им е постудено отколку на мажите – Научниците ја решија мистеријата

Ако сте надвор и сонцето почне да заоѓа, жените се секогаш тие што се жалат дека им е студено. Научниците конечно ја решија мистеријата и одговорија на прашањето зошто е тоа така.

Тие веруваат дека жените еволуирале  и дека го чувствуваат студот поинтензивно затоа што ги раздвојува половите и ги спречува конфликтите меѓу паровите. Тие откриле дека истата особина е присутна кај многу птици и цицачи, при што женките претпочитаат пријатно и топло гнездо или дупка, додека на мажјаците зимата не им пречи толку.
“Мажите и жените ја чувствуваат температурата поинаку. Оваа разлика не настана за да можеме да се расправаме со нашите партнери за греењето, туку сосема спротивно. Од гледна точка на еволуцијата, целта е да се принуди парот да се оддалечи од еден со друг малку за сите да уживаат во мир и тишина“, вели д-р Еран Левин од Универзитетот во Тел Авив.

Кај птиците преселници, мажјаците ја поминуваат зимата во постудени области од женките. И женските лилјаци имаат тенденција да се собираат во пријатен агол, додека мажјаците сакаат да се шират во провев. Кај многу цицачи, мажјаците ја претпочитаат сенката, а женките го претпочитаат сонцето, или мажјаците се искачуваат на врвовите на планините додека женките остануваат во долините.

Студијата, објавена во списанието Global Ecology and Biogeography, додава дека одвојувањето на мажјаците и жените ја намалува конкуренцијата за ресурси во околината и ги држи подалеку мажјаците кои можат да бидат агресивни и да ги загрозат бебињата.

Извор: Пинк.рс

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7