И парите и среќата ќе си заминат од дома со нив! Што не треба да позајмувате на никого? - ММС
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/21/22 9:00 PM

И парите и среќата ќе си заминат од дома со нив! Што не треба да позајмувате на никого?

Мајсторите за фенг шуи веруваат дека предметите можат да влијаат на енергијата на просторот и на луѓето кои живеат во него.

Исто така, се верува дека предметите можат да пренесат одредени чувства или енергетски вибрации или да привлечат кавги и несреќи во куќата. Затоа треба да внимавате со позајмувањето и подарувањето работи од куќата, но и личните предмети.

Позајмувањето паричник како и чанта се смета за многу непријатно во фенг шуи. Ова е поврзано со парични одливи и неочекувани трошоци. Ако имате луксузна гардероба, тоа важи и за неа.

Иако е вообичаено некои пријатели да си позајмуваат облека, во фенг шуи тоа не се практикува. Се советува редовно да ја прегледувате и средувате облеката, како и да го исфрлате она што не го носите и во кое повеќе не се чувствувате убаво. Сепак, ваквите парчиња не треба да се позајмуваат, туку да се посветат од срце на личноста на која ќе ги подарите. Иако се подразбира дека ќе ги перете, пеглате и поправате алиштата, доколку е потребно, а тој што го добива подарокот треба да ја испере.

Се препорачува да се потопува во ладна вода во која е растворена грст сол, да се чува околу половина час, а потоа да се испере.

Истото треба да правите и ако купувате во продавници со половна облека – продавници со роба од „втора рака“. Не е добро да ги позајмувате вашите папучи на други, се верува дека тоа може да донесе проблеми на работа, застој во професионалното напредување. Ако не ви се допаѓа гостите да се шетаат по дома по чевли, набавете неколку пара од најтенките влечки, како хотелски, кои би можеле да им ги понудите веднаш штом ќе пристигнат.

Конечно, фенг шуи вели дека не треба никому да позајмувате часовник. Кога ќе го вратите на раката, со себе ќе ја донесете сета лоша енергија што може да му пречи на личноста, особено ако е во лоша фаза.

Извор: lepaisrecna.mondo.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7