(Видео) Дали треба да се врати воениот рок во Македонија?
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/21/22 10:10 AM

(Видео) Дали треба да се врати воениот рок во Македонија?

Служењето на воениот рок во Македонија не е задолжително веќе десетина години, односно последната генерација што задолжително мораше да служи воен рок беше во 2006 година.   

Но од 2011 година граѓаните што ги исполнуваат условите поставени од АРМ можат да се пријават за доброволно служење на воениот рок. Притоа, кандидатите мора да имаат наполнето 18 години, но и да не бидат постари од 26 години.

Но после толку време денес постојано се поставува прашањето – дали треба да се врати задолжителното служење на воениот рок?

Кај населението мислењата по ова прашање се поделени, едните велат дека не треба да има задолжително служење воен рок, други велат дека мора да повторно да се врати, а дел велат дека треба да има каква било обука со цел младите да се оспособат за ракување со оружје.

Етрадниот магазин “Бекстејџ” истражуваше: Дали треба да се врати служењето на воениот рок?“ одговор побараа  од нашите јавни личности, ова се нивните одговори:


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7