Секој цвет има своја приказна - Тајната на букетите врз ковчегот на кралицата
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 09/19/22 2:52 PM

Секој цвет има своја приказна – Тајната на букетите врз ковчегот на кралицата

Кралот Чарлс Трети оставил трогателна порака за својата мајка, кралицата Елизабета на нејзиниот погребен венец и внимателно избрал кои цвеќиња треба да се користат за погребот, со голем гест да го потсети светот на 73-годишниот брак на кралицата со принцот Филип.

Новиот монарх напиша „во знак на сеќавање на љубов“ на пораката поставена на венецот на кралицата, која го украси ковчегот на Нејзиното височество додека беше однесен во Вестминстерската опатија на погреб утрово. Набрано од градините на Бакингемската палата, Кларенс Хаус и Хајгров Хаус, цвеќињата а и листовите беа избрани со нивната симболика Миртата во венецот беше исечена од растение израснато од гранче мирта од свадбениот букет на кралицата во 1947 година. Цветот често се смета за симбол на среќен брак.
На барање на кралот, венецот е направен на еколошки начин, во гнездо од англиски мов и дабови гранки, без употреба на вештачки материјали. Цвеќето вклучуваше и рузмарин, за сеќавање, англиски даб, кој ја симболизира моќта на љубовта, и гераниуми, градинарски рози, есенски хортензии и други.

Тие се во нијанси на златна, розова и темно бургундска, со бела боја за да го одразуваат кралскиот стандард. Кралот Чарлс Трети и неговото ужалено семејство го опколија ковчегот на кралицата на нејзиниот државен погреб во Вестминстерската опатија.
Нејзиното Височество ја напушти Вестминстерската сала, нејзиното последно и најтажно патување до Вестминстерската опатија додека Британија тагуваше за својот монарх со најдолг стаж и членовите на кралското семејство се збогуваа со својата сакана мајка, баба и прабаба.

Нејзиниот ковчег бил поставен во близина на олтарот со круна, топче и жезол на врвот опкружени со цвеќиња избрани од кралот од градините што таа ги сакала.


Бројни предмети лежат на врвот на ковчегот на кралицата Елизабета Втора. Прво е Кралскиот стандард, знамето што го претставува кралското семејство. Постојат четири панели кои ги претставуваат Англија, Шкотска и Ирска. На врвот е империјалната државна круна.

Извор: mondo.rs

Фото: Принтскрин Јутјуб


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7