ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/13/22 3:32 PM

Мртов човек ми висеше на капијата! Исповед на очевидци на масакрот во Цетиње

Во Цетиње, ден по незаборавниот масакр, молк и тишина.

Знамињата на половина копје. Луѓето околу пладне почнаа да се собираат пред црквата во Бајице. Тие дојдоа да му изразат сочувство на семејството Мартиновиќ кое во крвавиот пир на Вук Бориловиќ ги загуби Наташа (35), Марко (11) и Машан (8). Ковчезите со телата на невините жртви се веќе во црквата.
Мештаните раскажуваат различни приказни за Вук Бориловиќ, кој вчера уби десет познаници и роднини. Еден од соговорниците вели дека е зачуден, бидејќи ништо во неговото однесување не навестувало дека ќе направи вакво нешто. Друг, пак, вели дека тоа можело да се предвиди.
– Во последно време, можеби и во последните неколку месеци повеќе не беше Вук што го познававме претходно. Некако може да се заклучи дека постојано имал чувство дека некој го прогонува – вели Цетињанин.

Во самата населба во која вчера се случи масакрот не се слуша ништо. Во една од куќите каде се убиени луѓе, се собираат роднини, на терасата се гледаат луѓе во црно. Соседот ни приоѓа и учтиво ни вели да не доаѓаме да прашаме ништо или да снимаме. Другите соседи се позборливи.

– Вчера на мојата капија лежеше мртов човек. Мојата сопруга беше таму со децата кога почна пукањето, некако успеа да ги вовлече во куќата и да се заклучи – раскажува тој.

Како што дознаваме, првата жртва на Бориловиќ бил малиот Марко.

– Го убил момчето на врата, а потоа му пресудил на неговиот помлад брат кој се обидел да се сокрие. Ја убил мајка им по трет пат. Потоа му се јавил на сопругот на Наташа и рекол: Го убив и моето и твоето семејство – велат мештаните:

– Излезе од куќата и на 80 метри од неа почна да пука во сите по ред. Го убил својот вујко кој се обидел да  го вразуми. Луѓето трчаа по улицата, се заклучуваа, а тој опасно се движеше блиску до своите роднини – велат цетињани.

Пукањето во Цетиње започна во 15.30 часот и траеше до 16.20 часот. Во крвавиот пир Бориловиќ уби 10 лица, а рани шестмина. Нему на крајот му пресуди неговиот сосед Нено Калуѓеровиќ, кој се уште е во бегство.

Убиецот од Цетиње, Вук Бориловиќ (34), кој го уби еден од жителите на населбата Медовина, неодамна се однесувал чудно и покажувал знаци на параноично однесување, велат жителите.

Бориловиќ само 15 дена претходно упаднал во куќата на соседите и им ги скршил работите.
Тој вчера попладне, според упатените, требало да замине во Психијатриската болница во Доброта, поради психичките проблеми што ги имал неодамна, пишува црногорски Стандард.

Неодамна ги однел сопругата и трите деца во Херцег Нови, а неговите сограѓани тврдат дека бил прилично повлечен, но дека во последно време мислел дека соседите го прогонуваат и прават магии, крадат од него, поради што неодамна постави камери за надзор.

Извор: курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7