ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/13/22 3:06 PM

Трагична приказна за тројца кумови од Цетиње – Едниот го изгубил целото семејство, другиот го убиле, а третиот го слават како херој

Во морето страшни детали за масакрот во населбата во Цетиње, пред кој регионот остана без зборови поради суровата смрт и трагичната судбина на десет невини жртви и шестмина повредени, има еден светол пример, не помалку тажен, но херојски и јуначки.

Станува збор за приказна за тројца кумови, чии судбини се смениле додека да трепнеш – еден од тројцата, Милош Мартиновиќ, ги загубил сопругата Наташа (35) и двата сина на возраст од осум и 11 години во убиствениот поход на газдата Вук Бориловиќ, кај кого живееле под кирија.

Неговата сопруга Наташа скокнала да се бори со злосторникот, кој прво го застрелал нејзиниот син на влезната врата, кој се обидел да се сокрие. За жал, немала сила да се бори со лудиот сосед, па за неколку моменти таа и нејзиниот втор син, кого го затекнал како руча на масата во кујната, биле убиени од проектили од ловечка карабина.

Чувствувајќи дека нешто страшно се случува, Мартиновиќ го повикал својот кум Митар Митровиќ (37) на помош, барајќи од него веднаш да отиде во нивниот изнајмен стан и да провери што се случува, бидејќи сопругата не му одговарала на телефонот, а тој не можел да пристигне. брзо. Митровиќ тоа го направил без да каже збор. Во меѓувреме, Мартиновиќ добил телефонски повик од убиецот, кој лично го известил дека ги убил сопругата и синовите.
Несреќниот Митровиќ, кој неодамна се ожени и доби дете, панично го напуштил домот и загрижен за семејството на својот кум, со голи раце заминал на местото на злосторството. Не се грижел за опомените од околината, се надевал дека ќе стигне да ги спаси кумовите. Немал ни шанса да се врати дома, многу брзо и самиот станал жртва. Иако се стари познаници и семејни пријатели, Бориловиќ немал милост, штом се приближил до дворот од куќата пукал во него го погодил и го оставил мртов на лице место.

Третиот, Ненад Нено Калуѓеровиќ, кој денеска цела Црна Гора го слави како херој, е венчан кум на Митровиќ. Тој не се плашел за својот живот, а според првичните резултати од истрагата му пришол и му пресудил на убиецот.

Тој храбро го прекинал натамошното крвопролевање и, секако, спасил човечки животи.

Извор: Курир.рс/Стандард.меТрагична приказна за тојца кумови од Цетиње –


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7