ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/12/22 10:06 AM

(Видео) Црн облак се шири над Запорожје – На светот му се заканува нов Чернобил

Русија и Украина продолжуваат да се обвинуваат за ракетирање на нуклеарната централа во Запорожје, а на социјалните мрежи се шири видео од најголемата електрана во Европа, на кое се гледа облак од чад кој доаѓа од правец на електраната, според очевидци.
Руската новинска агенција ТАСС јавува дека официјални лица назначени од Русија изјавиле дека Украина истрелала два проектила кон електраната и го попречила предавањето на смената.
Во четвртокот Гутереш ги повика двете земји да престанат да ја напаѓаат фабриката.

„Тој објект не смее да се користи за воени цели. Мора итно да се воспостави демилитаризирана зона за да се обезбеди областа околу електраната“, рече генералниот секретар на ОН.

Во март Русија ја зазеде електраната во Запорожје. Руските сили сè уште го држат, а таму работат украински експерти.

Соединетите Држави го поддржаа предлогот областа околу централата да се прогласи за демилитаризирана зона и претставниците на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да ја посетат нуклеарната централа.

Василиј Небензија, рускиот претставник во Обединетите нации, рече дека светот е „загрозен од нуклеарна катастрофа слична на Чернобил“ и дека претставници на МААЕ би можеле да дојдат во електраната Запорожје во текот на август.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски бара Русија да и ја предаде електраната на Украина.

„Нуклеарната безбедност на Европа може да се постигне само со целосно повлекување на руските сили од постројката Запорожје и нивно враќање во Украина“, рече Зеленски.

Министерството за надворешни работи на Република Франција соопшти дека однесувањето на Русите го зголемува ризикот од несреќа со потенцијално катастрофални последици.

Киев ја обвинува Москва дека ги позиционира своите сили околу фабриката за да не можат украинските сили да ги нападнат. Москва, од друга страна, го обвинува Киев за ракетирање на електраната.

Извор: Б92.нет

Фото: Твитер


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7