ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/11/22 10:08 PM

(Видео) „Ме силуваа на шест години, повраќам секогаш кога ќе се сетам, а мајка ми дозна по 30 година“ – Маркус напиша песна за злоставувањето

Фронтменот на бендот “Mumford & Sons”, Маркус Мамфорд (35) ја напиша песната „Канибал“ во која опишува што му се случило кога имал шест години.

Песната е за нешто страшно што му се случило на Маркус, бидејќи тој се обидува да најде начин да разговара за тоа со луѓето. Песната е директна, толку нагласена, толку експлицитна…

„Сè уште можам да го вкусам и го мразам тоа. Тоа не беше избор во умот на детето и вие го знаевте тоа“, започнува песната.

„Имав шест години кога бев сексуално злоставен. Тоа не беше никој од семејството, никој од црквата, што повеќето луѓе би го претпоставиле. Но, никогаш никому не сум кажал за тоа, до денес, а поминаа 30 години од несреќниот настан“, рече тој.е Маркус.

„Не и кажав на мајка ми, таа ја слушаше песната и ме праша „за што е песната“, одговорив дека се работи за злоставување. Таа беше шокирана. Во неа видов потреба да ме заштити и помогне. Страшно е, што мајка ми преку песната дозна што ми се случи“, изјави Мамфорд.
Маркус, кој има две деца со актерката Кери Малиган, доби совет од неговата сопруга да побара стручна помош по турнејата во 2018 година, кога рече дека „го допрел дното“.

“Тој рече дека за време на терапијата со специјалист по траума, повраќал секогаш кога се сеќавал на настани од неговото детство. Цело време ги потиснував спомените и природно е овие работи да излезат на виделина. Цел живот имам проблеми со дишењето. И тоа не е астма, туку само да земам здив. Со текот на времето сфатив зошто“.. изјави Маркус.

„Тоа е песна за срамот, ти се случува нешто за што ти е жал, не може да се објасни или можеш да го вратиш времето.“

Извор: курир.рс

Фото: Принтскрин


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7