ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/9/22 8:51 AM

Дури 30 години се бореше со ракот – Оливија Њутн Џон, ѕвездата од „Брилијант“ почина на 73 години

Сопругот на актерката Оливија Њутн Џон објави дека таа починала вчера по долго и тешко боледување кое траело цели 30 години.
„Ги замолуваме сите да ја почитуваат приватноста на семејството во овој исклучително тежок момент. Оливија беше симбол на триумф и надеж за време на нејзината 30-годишна битка со ракот на дојката“, рече тој.
Многу ѕвезди, меѓу кои и Џон Траволта, испратија пораки со поддршка до семејството.
Во оваа прилика ви ја пренесуваме животната приказна на Оливија Њутн Џон, која беше симбол на големата борба против оваа злобна болест:
Четирикратната добитничка на Греми наградата, која во седумдесетите ја освои публиката со изгледот на девојката од соседството, а во осумдесетите ја изненади со провокативна и секси облека, покажа дека зад нејзината весела надворешност стои силна жена, којa преживеала тешки животни искушенија. Во 1990-тите, Оливија Њутн-Џон беше опфатена со бројни неволји: банкрот, смртта на нејзиниот татко и нејзиниот сакан кум болен од рак, сопствената битка со ракот на дојката, распадот на нејзиниот единаесетгодишен брак и исчезнувањето на саканиот партнер.
Кога имала пет години со семејството се преселила во Австралија. Иако имала академски образовани предци, Оливија била заинтересирана само за пеење уште од рана возраст.
“Моите родители се разведоа кога имав десет години. Ние, децата, се преселивме во стан со мајка ми. Тоа беше тежок период во мојот живот. Кога имав 14 години, мајка ми ми ја даде првата гитара, а веќе следната година основав бенд. На 15 години победив на натпреварот за таленти Синг Синг Синг и наградата беше патување во Англија. Го напуштив училиштето и решив да градам кариера во музичката индустрија. Мислам дека изборот помеѓу одење на училиште и пеење беше потежок за моите родители отколку за мене. Јан Турпи беше мое момче во тоа време и секогаш ја поддржуваше мојата желба да станам пејачка“, изјави еднаш идната ѕвезда.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by John Travolta (@johntravolta)


Оливија имала само 15 години кога го запознала Иан, 21-годишен ТВ водител. Младиот пар ги освои симпатиите на нацијата, но бидејќи мајката на Оливија беше голем кариерист, таа имаше сериозни планови за својата ќерка. Во едно од интервјуата, Оливија признала дека се обидувала да резервира повратен билет за Австралија без знаење на нејзината мајка.
“Ми недостасуваше домот. Одев во туристичката агенција зад нашата зграда и ги резервирав билетите, додека мајка ми ме следеше и го откажа сето тоа. Беше навистина смешно”, објаснила Оливија.

Во декември 1969 година, визата на Пет истекла и морала да се врати дома. Оливија ги немала тие проблеми бидејќи една година претходно се свршила со Брус Велч, гитарист, кого го запознала во 1966 година и го освоила на прв поглед, иако во тоа време бил оженет. Покрај приватниот живот, Оливија почнала да постигнува успеси и во деловниот свет, станувајќи препознатлива британска пејачка.

“Бев убедена дека Мет е вистинскиот човек за мене и сакав да основам семејство со него. Уште порано сакав дете, но се плашев од брак. И тогаш одеднаш сето тоа ми изгледаше толку природно и никогаш повеќе не се чувствував лошо кога бракот е во прашање“, е искрена актерка која признава дека на таквите стравови влијаел разводот на нејзините родители, кој со мака морала да го поднесе.

Во 1986 година ја роди ќерката Клои и целосно му се посвети на мајчинството. До 1992 година, таа уживаше во својата нова улога во животот и отвори синџир на модни продавници наречена Коала Блу со нејзината пријателка Пет. Толку добро се продаваше што во тој период заработуваа повеќе од 14 милиони долари годишно. Меѓутоа, во 1991 година објави дека банкротира. Таа ја обвини финансиската криза во економската рецесија, додека инвеститорите го вперија прстот кон неа, тврдејќи дека таа лошо го менаџирала бизнисот, доцнела и испорачувала и немала добра стока.
“Тоа беше малку депресивно искуство, но не можете да плачете поради она што помина. Научив многу од се, на пример никогаш повеќе да не се препуштам на такво нешто”, тврди шармантната актерка и пејачка.

Следната година се случи нова трагедија во нејзиниот живот. Нејзината петгодишна кума Колет, ќерка на блиската пријателка Ненси, почина од ретка форма на тумор во детството. Набргу потоа починал нејзиниот татко, а истиот ден и бил дијагностициран рак на дојка. Третманот со хемотерапија започнал веднаш по операцијата.

“Сето тоа се случи одеднаш, падна врз мене. Во тие моменти си очаен и не знаеш како да си помогнеш бидејќи те гушат премногу емоции. Тогаш имав само 43 години. Знаев дека нешто е погрешно затоа што редовно одев на контроли и после една од нив почувствував испакнатина.Отидов на операција, па на хемотерапија и добар дел од таа година целосно молчев, за среќа, следните дваесет години се беше во ред, што е големо олеснување за мене“, објаснува ѕвездата која се соочила и со депресија.
“Таа состојба траеше со години откако ми беше дијагностицирана болеста. Кога имате сериозен здравствен проблем, тоа го ослабува вашиот имунолошки систем, но влијае и на вашето расположение. Отидов на терапија и земав антидепресиви. За среќа, сето тоа е зад мене“, изјавила Оливија во една прилика дека на нејзината ќерка и било особено тешко да ги помине сите тие неволји со неа.

За да ги предупреди жените за важноста на редовните прегледи, таа често јавно зборува за своите искуства. Таа отиде во Австралија за да го продолжи закрепнувањето со семејството и таму беше создаден нејзиниот интимен албум Гаиа, One Woman s Jorney, но тој немаше голем успех кај обожавателите.
Сето тоа имало негативно влијание врз нејзиниот брак. Мет ја изневерил, па во 1995 година објавила дека се разведува. Следните две години нејзината кариера се развиваше во различни насоки – некои музички, некои актерски – но немаше поголем успех. По неколку години потрага, Оливија реши да се држи до она што најдобро го знае – пеењето. Сепак, таа не жали што се обидела во актерството, бидејќи нејзината улога во Брилијант и донесе светска слава.

Една година по завршувањето на 11-годишниот брак, сè уште и се допадна Патрик МекДермот, кој го запозна во 1996 година на снимањето на реклама.

“И двајцата доживеавме развод и имавме многу заедничко. Тој е внимателна личност и многу смешен”, се зборовите што таа ги употреби за да го опише својот нов партнер. Тие почнаа да се забавуваат на Денот на вљубените. Тој и ги остави насоките за плажата Малибу и чекаше со шише шампањ. Двојката помина девет години заедно, а потоа еден ден Патрик отиде на риболов надвор од Сан Педро и никогаш не беше пронајден. Оливија пријави дека е исчезнат.

“Сакавме мала пауза во нашата врска, а тој претходно замине, но наскоро ќе се помириме. Имавме прекрасна врска. Многу го сакам и навистина ми недостига. Тој беше најромантичната личност што ја запознав”, таа откри во тоа време.

Бидејќи телото на Патрик никогаш не било пронајдено, а се знаело дека има бројни финансиски проблеми, полицијата не била премногу изненадена кога неколку сведоци потврдиле дека виделе човек кој личи на него во Кабо Сан Лукас. Во 2010 година детективите го пронајдоа жив, а Оливија не го заборавила тоа, особено што првите шест месеци по неговото исчезнување била многу депресивна бидејќи мислела дека е мртов.

“Пиев антидепресиви затоа што морав. Но, кога ќе престанете да ги користите, подобро се справувате со ситуацијата. Важно е да навлезете длабоко во сопствените емоции. Мора да плачете”, објаснува Оливија, која плачела речиси две години поради него. Потоа почнала да се гледа со Џон Естерлинг, основачот на компанијата Амазон Херб, кого го познавала одамна. Една година по почетокот на врската, тие веќе беа во брак. ТСе венчаа во 2008 година во Перу.
“Бевме пријатели 17 години. Се најдовме во ситуација и двајцата да сме сингл, а меѓу нас почна да се развива нешто повеќе од едноставно познанство. Се случи некоја магија. Со оглед на тоа што и двајцата имавме искуство од претходните бракови, ние сме токму знаевме како сакаме да изгледа денот на нашата венчавка. Единствената личност на која и кажав сè беше ќерка ми Клои, а бевме само јас и Џон во Перу“, ја опиша таа својата венчавка.

Сепак, и нејзините грижи не завршија тука. Пред неколку години Оливија призна дека нејзината единствена ќерка Клои се бори со анорексија. И покрај тоа што Клои посетила нутриционист и други лекари, таа имала проблем со недоволната тежина.

Актерката и пејачка само мислела дека нашла мир и среќа, но ракот се вратил во 2013 година, и повторно во 2017 година.

Во едно интервју Оливија зборуваше за својата битка со ракот и сподели важни совети за другите жени.

„Едно нешто што е важно во таа ситуација е да пронајдете личност која е блиска до вас, без разлика дали тоа е вашето семејство, вашиот сопруг, вашиот најдобар пријател, некој што ќе биде тука за вас во секое време и кој нема да ве оптоварува со проблеми и кој ќе се однесува како да не си болен“.

„Не е здраво постојано да се зборува за болеста. Опкружете се со позитивни луѓе кои ќе се смеат со вас и покрај сите проблеми.

„Немам намера да се откажам“, рече еднаш Оливија, која храбро се бореше со ракот триесет години.

Извор: курир.рс

Фото: Принтскрин Јутјуб


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7