ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/8/22 12:42 PM

Која беше Олга, волчица на Путин, која ја разнесе украински проектил?

Во ракетниот напад на Донбас загина Олга „Курса“ Качура (52), командант на една од руските бригади, позната по тоа што често се „фали“ дека ужива да убива Украинци.

Според официјалните информации, таа е 97. висок функционер и втора жена од руските рангови која го загубила животот на украинскиот фронт.
Олга имала чин потполковник, а била убиена веднаш откако украински проектил го погодил нејзиниот автомобил додека возела во градот Хорливка, во областа Доњецк во Украина.

Нејзината единица пукаше врз цивили во регионот на Донбас, а Качура подоцна во интервјуата се пофали дека ужива да убива Украинци.
Качура, наводно, е родум од Украина, кој некогаш работела во полицискиот оддел во Хорливка, а се префрлила на руска страна во 2014 година, откако Путин го поттикнал бунтот на бунтовниците во Донбас.

Под нејзина команда имало 140 војници.

Украинските медиуми јавуваат дека таа често се маскирала во припадник на редовните украински сили и правела воени злосторства со цел да ги дискредитира, наведуваат украинските вооружени сили.
„Качура е виновна за гранатирањето на градовите во Донбас и за смртта на цивилите“, изјави украинскиот новинар Денис Казански.

Украинскиот суд минатата година во отсуство ја осуди на 12 години затвор со конфискација на имот за „учество во терористичка група или терористичка организација“.

Путин на Качура и ја додели постхумната награда Херој на Русија – највисоката награда на Кремљ – „за храброста и херојството што го покажа во извршувањето на воената должност.
Била и почесен граѓанин на Горловка, а првиот човек на овој град, Иван Приходко, по нејзината смрт изјавил дека Качури била храбра и мудра жена која била лојална на Народната милиција на ДНР од нејзиното формирање.

Пред Качура минатиот месец на фронтот загина и Анастасија Савицкаја (35) која имаше чин капар. Таа беше мајка на две деца, а по нејзината смрт руските медиуми зборуваа за неа како „вистинска хероина“.

Извор:нова.рс

Фото: Принтскрин Јутјуб


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7