ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/6/22 9:08 PM

Да не починеше мајка ми јас ќе бев во автобусот, низ солзи раскажува организаторот за несреќата утрово во Хрватска

Јарослав Милковски од Варшава, кој девет години ја води канцеларијата на „Брат Јозеф“, за полските медиуми изјавил дека тој бил организатор на патувањето до Меѓугорје и дека тој самиот требало да биде во автобусот што слета од пат утрово во Хрватска, на А4. , но во тоа бил спречен од лична трагедија.

„Тоа е многу болна работа за мене. Особено што штотуку ја погребав мајка ми денес. Сега се вратив од погреб и одам во полиција. Навистина ми е тешко, но Божјите судови низ кои живееме се непознати – изјави Јарослав за Факт .
Според информациите група аџии се сретнале во петокот на 5 август околу 15 часот во градот Честохова, кој е најпознат по светилиштето Јасна Гора. Таму по молитвата сите со автобус заминале за Меѓугорје. Јарослав го откажа патувањето поради смртта на неговата мајка.

– Возев дел од групата од Варшава до Честохова, но поради погребот на мајка ми не отидов со аџиите. Подоцна требаше да им се придружам, имав авионска карта – изјави Јарослав.
Во организирањето на патувањето му помогнала калуѓерка од селото Једлнија, која ја запознал во локалната капела. Во автобусот се наоѓале аџии, а меѓу нив и пријател на организаторот, свештеник од Конин и калуѓерка од Једлние.

– Медицинската сестра имаше список на учесници. Таа отиде со нив. Платив осигурување, сместување во пансион – набројува Јарослав и вели дека со години соработувал со транспортната компанија од Плонск во организирање на автобуски аџилак.

– Немав замерки, доверлива компанија.

Во петокот, возач возел автобус од Честохова до полската граница. На границата со Чешка во Мжана го замениле уште двајца возачи. Автобусот требало да сообраќа ноќе без застанување, а аџиите во саботата околу пладне требало да пристигнат во Меѓугорје. Но, тие не стигнаа.

– Во саботата во шест часот наутро добив информација за несреќата… Сега одам во полиција на распит. Молете се за учесниците на аџилакот – рекол на крајот Јарослав.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7