ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/5/22 11:56 AM

Ковид симптом кој најчесто се јавува кај вакцинираните и може да трае до седум дена

Покрај вообичаените симптоми на Ковид, како што се замор, болки во грлото и главоболка, особено кај претходно вакцинирани пациенти, често се појавува уште еден.

Според податоците собрани од апликацијата

Покрај вообичаените симптоми на Ковид, како што се замор, болки во грлото и главоболка, особено кај претходно вакцинирани пациенти, често се појавува уште еден.

Според податоците собрани од апликацијата ЗОЕ Хеалтх Студѕ, дијареата е чест симптом на ковид кај вакцинирани пациенти. Зголемување на бројот на луѓе кои го пријавиле овој симптом се случи во јануари 2022 година, првенствено кај оние кои претходно примиле две или три дози од вакцината, но сепак се заразиле со новиот вид, пренесува nova.rs.

Дијареата може да биде ран симптом на вирусот, кој започнува на првиот ден од инфекцијата и се влошува во текот на целата недела, пишува Индепендент.

„Обично трае два до три дена во просек, но кај возрасните може да трае и до седум дена“, наведува тимот на ЗОЕ, но потсетува дека има и „бран други стомачни вируси кои не се КОВИД“.
Податоците покажаа дека овој симптом станува помалку распространет со секоја варијанта, бидејќи речиси една третина од возрасните над 35 години пријавиле дека доживеале дијареа за време на алфа брановите, додека само еден од пет изјавил дека го доживеал за време на брановите Омикрон и Делта.

Ако наидете на овој проблем по позитивен тест за корона, советот е да внимавате да останете хидрирани, да одморате многу и да јадете кога ќе почувствувате дека можете, пренесува nova.rs.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7