ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 08/7/22 1:03 PM

Уживајте во летото! Направете природно средство против комарци

Како да направите средство против комарци? Испробајте го овој рецепт – целосно е природен и ќе уживате во летните ноќи на тераса или во двор!

Уживањето во градината или на тераса во текот на летото единствено можат да го упропастат комарците. Ако сакате да се заштите од овие инсекти, не мора да ги жртвувате преубавите летни вечери, ниту да потрошите многу пари за средства кои содржат хемикалии. Можете да направите свое супер средство против комарци. Комарците се одбиваат од одредени мириси,  па поради тоа можете во дворот да засадите маточина, лаванда, босилок, нане. Ако во градината или на терасата ги немате овие билки или сакате да ја зголемите заштитата, направете моќно средство со етерични масла.

Комбинацијата на овие етерчни масло пријатно ќе мириса, но тој мирис ќе ги одбива комарците од вашиот дом. Можете да уживате во топлите летни ноќи со драгите луѓе.

Еве како да го направите ова средство:

Состојки

250 мл вода

пет капки етерично масло од лимон

пет капки етерично масло од еукалуптус

десет капки етерично масло од цитронела

 

Извор: sensa.story.hr

Фото: Илустрација / Pexels

 

 

 

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7