ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/29/22 7:45 PM

Имав само шест години кога по лекарска грешка умре брат ми – Семејна трагедија на пејачот Ацо Пејовиќ

На Ацо Пејовиќ патот до успехот не бил лесен, тој го напуштил семејниот дом на 14-годишна возраст, кога од Пријепоље се преселил во Подгорица, каде живеел во училишен дом.

Во едно интервју, Ацо се присети на една семејна трагедија кога го загубил својот брат кога имал само шест години.
Неговата мајка била бремена со близнаци во 1976 година, но едно бебе починало поради грешка на лекар. Преживеаниот брат на Пејовиќ го добил името Радојица по херојот на епската поема „Мали Радојица“.

– Иако и тогаш имаше ултразвук, познатиот лекар од Белград не виде дека се работи за две бебиња и таа катастрофална грешка доведе до трагичен исход бидејќи едно бебе буквално се задуши. Братот кој успеа да преживее при раѓањето тежеше само еден килограм и четиристотини грама, а го доби името Радојица, по познатата народна епска песна „Мали Радојица“, чија храброст и издржливост се легендарни. Со текот на времето ја прифатив како Божја волја, рече еднаш Пејовиќ и додаде:

– Не се прашувам што би се случило кога би се случило, но често го правам единственото нешто што можам да го направам за него – му палам свеќа кога одам во црква. Е сега, не знам дали е така или не, пошто викаат дека  на тие што не се крстени не се палат свеќи, но јас го правам тоа. Душата е душа, па дури и додека плодот е во утробата на мајката. И треба да го цениш секој живот и да не си даваш право да го прекинеш. Затоа сите се грижевме за нашиот помал брат, кој денес е двометарско момче и игра кошарка во нашиот роден град – изјави Пејовиќ.

Тој рече и дека никогаш нема да го заборави својот починат брат и шокот што го доживеале во таа прилика.

– Тоа беше шок за сите, но и за мене, кој бев дете. Поминаа многу години, но една слика остана врежана во моето сеќавање – татко ми во солзи ја напушта болницата. Бев дете и многу ме погоди, тоа што татко ми плаче. Никогаш нема да ги заборавам солзите на татко ми – искрена беше пејачката.

Извор: Стил.Курир.рс

Фото: Фејсбук


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7