Прашање на време е кога Кина ќе го нападне Тајван, вели директорот на Централната разузнавачка агенција
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/21/22 8:58 AM

Прашање на време е кога Кина ќе го нападне Тајван, вели директорот на Централната разузнавачка агенција

Директорот на Централната разузнавачка агенција во изјава за НБЦ изјави дека е само прашање на време кога Кина ќе го нападне Тајван!
Директорот на Централната разузнавачка агенција Вилијам Барнс изјави во средата дека борбите на Русија во Украина веројатно ќе влијаат на „како и кога“ Кина ќе одлучи да го нападне Тајван. Зборувајќи за НБЦ на безбедносен форум во Аспен, Барнс рече дека Кинезите можеби научиле важни лекции од војната.

Тој шпекулираше дека Кинезите веројатно биле останати „вознемирени“ од лошите перформанси на руските војници и „стратешкиот неуспех“ на рускиот претседател Владимир Путин во Украина. И покрај овие грижи, Барнс предупреди дека решеноста на кинескиот претседател Си Џинпинг да ја „повтори кинеската контрола“ над Тајван не треба да се потцени.

„Мислам дека кинеското раководство се обидува да научи од руската инвазија на Украина“, рече тој.

Извор: Мондо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7