ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/20/22 12:23 PM

(Видео) Никогаш не е доцна – Дедо (98) магистрира и подготвува роман на машина за пишување

Џузепе Патерно (98) стана најстариот италијански студент кој стана магистер по историја и филозофија на својата почетна диплома на Универзитетот во Палермо, каде што дипломирал пред две години.

На 96-годишна возраст, Патерно дипломирал историја и филозофија на Универзитетот во Палермо во јули 2020 година со најдобри оценки.
Дипломирал на 18 јули, потврдувајќи се како најстар студент во Италија.

– Последниот испит повторно го положи со највисоки оценки – гордо објави неговото семејство на Фејсбук.


Роден во 1923 година, тој израснал во сиромашно семејство на Сицилија. Отсекогаш ги сакал книгите и и покрај љубовта кон учењето, тој не можел да оди на универзитет како млад човек, но наместо тоа служел во морнарицата за време на Втората светска војна од 20-годишна возраст, а подоцна работел како железнички работник.

Се оженил на 23 години и имал две деца. Тројца од неговите четири внуци имаат и дипломи од Универзитетот во Палермо.

Не дозволувајќи им на годините да му пречат, тој отиде на Универзитетот во Палермо на додипломски по историја и филозофија во неговите 90-ти, велејќи си „сега или никогаш“.

По три години студирање и глобалната пандемија што го фати на патот, тој конечно дипломира во јули 2020 година, станувајќи најстариот дипломиран студент во Италија во тоа време. Две години подоцна повторно влезе во историјата, овој пат магистрирајќи.

Патерно не планира да мирува, туку сака да напише роман на својата машина за пишување.

Извор: 24сата.хр

Фото: Принтскрин Јутјуб


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7