ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/16/22 5:54 PM

„Заокруживме уште еден историски чекор“ – Во вторник прва меѓувладина конференција во Брисел

Владата на денешната седница ги разгледа и ги усвои заклучоците кои денеска ги изгласа Собранието и донесе одлука за одобрување на предлогот на француското Претседателство.

– Со ова, го отпочнуваме процесот на пристапни преговори на Северна Македонија со Европската Унија, изјави попладнево премиерот Димитар Ковачевски по завршувањето на 60-та владина седница.

Уште еднаш нагласи дека македонскиот јазик е загарантиран и дека нема да се преговара за идентитетските прашања.

Потврди дека првата меѓувладина конференција ќе се одржи на 19 јули во Брисел.

Со денешната владина седница, како што додаде Ковачевски, „заокружуваме уште еден објективно историски чекор за нашата земја”.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7