ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/5/22 10:18 PM

Ние сме виновни што дозволивме да уринираат по нас, порача актерката Весна Петрушевска

Дојдов со една цел, да ви кажам неколку работи и ве молам да не ме гаѓате со лименки. Дојдов да ви кажам неколку работи, рече актерката Весна Петрушевска  вечерва пред Собрание.

– Прво општествена одговорност е секој културен работник, актер, музичар да дојде и да говори дека имаме само еден јазик, а тоа е македонскиот.Никој нема право да преговара за македонскиот идентитет и македонскиот јазик бидејќи тоа е нашата тврдина и со него војуваме. Ние сме супер народ, Ние сме само обесправени. Ние сме виновни затоа што сме тука. Ние дозволивме да нè шетаат и да уринираат по нас. Не ме спречи ниту дождот, времето и грмотевиците. Ова е борба за нас, за Македонците и за нашиот јазик – рече Петрушевска вечерва пред Собрание. 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7