ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/4/22 5:00 PM

Туристите ги предупредиле спасувачите дека има ајкули, а тие им се смееле – Плажите во Хургада

Спасувачите на плажата ни се смееја кога им кажавме дека сме виделе ајкули во морето, тврдат туристи кои биле сведоци на страшниот напад на ајкула во египетското одморалиште Сахл Хашеш, Хургада на брегот на Црвеното Море.

Доколку се покаже дека туристите навистина ги предупредиле властите за присуство на ајкули, тоа би значело дека локалните власти не реагирале навреме и не го сфатиле нивото на опасност што го претставуваат ајкулите, пишува Мирор.

Тие тврдат дека спасувачите само се смееле на сето тоа и решиле да ги игнорираат предупредувањата.
-Никогаш немало ајкули во Сахл Хашиш, ниту ќе има – наводно им рекле спасувачите на загрижените капачи.
Гувернерот на Црвеното Море Амр Ханафи во петокот нареди затворање на сите плажи во областа на три дена по ужасниот напад. С

поред нив, тим од експерти работи на утврдување на причината и околностите за нападот и причината за ваквото однесување на ајкулата.

Во саботата во тоа одморалиште ајкула нападна и усмрти 68-годишна туристка од Австрија Елизабет С. Само неколку часа подоцна, египетските власти објавија дека во морето пронашле тело на уште една жена, туристка од Романија, која два дена претходно исчезнала од хотелската соба.

Се претпоставува дека туристката од Романија ден претходно бил нападната и убиена од ајкули.
Извор: индекс.хр


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7