ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/2/22 9:00 PM

Дедо со отечено лице и свирење во тестисите завршил во болница – Лекарите шокирани од чудната болест

Дедо со отечено лице и свирање во тестисите завршил во брза помош и за влакно избегнал смрт: Лекарите занемеле од шок!

Ноќната мора се претворила во вистина за еден дедо од Охајо кој се вознемирил кога слушнал необични звуци кои доаѓале од неговите тестиси.

Неименуван 72- годишен маж, слушнал шуштење во долната облека, а по брзата медицинска помош , е дијагностициран како прва личност во светот со „свиркачки тестиси“, според новата алармантна студија објавена во American Journal of Case Reports.

Човекот со отечено лице и без здив завршил во брзата медицинска помош одкако се пожалил на една бизарна состојба-необично струење на воздух во организмот, се наведува во извештајот,а пишува NY Post.

Ренгентската  снимка на градниот кош покажала дека човекот има прекумерна количина на воздух кој лебди во неговото тело, а тоа довело до колабирање на белите дробови. Ако оваа состојба не се лекува може да дојде до оштетување на функцијата на белите дробови и срцето, што може да доведе и до смрт, рекле лекарите.

Подоцна е откриено дека причина за овој чуден звук е всушност отворена рана на тестисите. Повредата била заостаната од операција на тестисите, за да отокот се намали пет месеци порано и така дошло до тоа да малу од заробениот воздух излезе.

Неговиот краток здив и отечено лице биле последица од компликациите, се наведува во извештајот,а за да се испушто вишокот воздух, во градите му се ставени две пластични цевки.

Доктор  брант Бикфорд и неговите колеги напишале дека овој несреќен маж е префрлен во друга болница поради натамошно лекување. Неговата состојба дополнително се влошувала, со дополнителна количина на воздух кој бил заробен помегу градите и ѕидот на градниот кош кој се зголемувал. Поради тоа лекарите морале да му додадат нов граден кош.

За среќа белите дробови после три дена во болница почнале да стануват подобри,а после оздравувањето тој е пуштен од болница.

Меѓутоа , човекот имал воздух заробен во тестисите, ретка состојба која се нарекува „пнеумоскротум“.

Ниеден лекар не можел да ја утврди причината за оваа состојба, а во извештајот навеле дека на крајот биле приморани да му ги отстаната двата тестиса. Студијата понатаму објаснила дека веројанто сето ова е предизвикано од предходни повреди.

(Stil.Kurir.rs)


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7