ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/2/22 10:00 AM

Врз бурето со забетонираното тело на мажот ставила детски базен – Како жената на сите начини се трудела да го сокрие убиството во Лесковац

Телото на Иван Стојановиќ (40) од Велики Трњан било пронајдено обвиткано во бетон во метално буре, заѕидано со цигли, над кое имало детски базен на надувување и кочани од пченка, дознава српски „Блиц“.

Телото го открил Ненад, братот на жртвата, кога со чекан почнал да го урива преградниот ѕидот во плевната.
-Кога удри во чеканот и го скрши ѕидот, првото нешто што го виде беше черепот на неговиот брат. Телото било во метално буре околу кое бил изграден преграден ѕид од тули и бетон. Погоре беше изградена бетонска плоча на која стоеше детски базен на надувување и пченка. Местото беше маскирано за никој да не помисли дека има труп во буре – велат мештаните за „Блиц“.

Според неофицијални информации, на поткровјето од куќата била пронајдена секирата со која се сомневаат дека е убиен Иван.

– Секирата беше завиткана во вреќи и оставена на таванот – вели соговорник на Блиц.
Очевидци велат дека телото на Иван Стојановиќ било пронајдено во буре обвиткано во бетон во положба на клечење, но веројатно поради бетонот не му паднал ниту еден дел од телото иако било таму три години. .

– Кога го извадија бетонот, по целото тело беа видливи повреди со сечило, слични на оние што може да се нанесат само со секира – вели роднина на Стојановиќ, која, како што вели, ја имала несреќата сето тоа да го види и оттогаш не може да затвори очи.

Како што откри за „Блиц“, бурето се наоѓало зад потоа доградениот ѕид.

-Тој ѕид во еден агол беше од тули и малтер, а преку него беа фрлени некои работи, отпад. Ѕидот го направија аматери. Или е направено набрзина или е изградено од женска рака – смета соговорничката на Блиц.

Иван Стојановиќ последен пат влегол во Србија во 2019 година. Селаните потоа, како што велат, го виделе извесно време, па повторно им исчезнал од очите, а од Билјана добиле информација дека се вратил во Русија, но нема потврда дека повторно ја напуштил Србија.
Она што сега е сигурно е дека лажела за наводно да слуша со нејзиниот сопруг.

– Ниту таа, ниту децата, ниту неговите роднини не разговарале со него речиси три години – тврди извор џа Блиц и додава дека не може да го „свари“ тоа што никој од неговите роднини не се заинтересирал зошто не се јавува.

Точниот датум на неговата смрт ќе се знае кога ќе пристигнат резултатите од обдукцијата, а причината за смртта на Билјана кога ќе пристигнат резултатите од токсикологијата, за што ќе треба подолг временски период.
– Какво чудовиште на човечки ум шета низ селото, се смее и кажува лаги и живее нормално, знаејќи дека нејзиниот сопруг лежи зацементиран во подрум? – велат соседите, кои вчера најдобро зборуваа за неа.

Извор: blic.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7