ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/30/22 10:00 PM

Џабе гладувате, нема топење на килограмите ако ви недостасуваат три витамини – Руска лекарка откри како да се слабее

Руска докторка открила што го поттикнува слабеењето, ако ги немате овие витамини џабе гладувате

Голема е веројатноста дека во вашето тело недостасуваат некоинутритиени кои доколку се во дефицит, го блокираат процесот на слабеење

Се обидувате да ослабнете на различни начини, гладувате, вежбате, а резултатите изостануваат? Голема е веројатноста дека во вашето тело недостасуваат некоинутритиени кои доколку се во дефицит, го блокираат процесот на слабеење

 

Но ако нашиот организам ги содржи во оптимална количина, тие ќе го помогнат топењето на килограмите, а за кои нутриенти станува збор, објаснила руската докторка и нутриционистка Елена Тикхомирова.

Според неа, за губење на тежината допринесуваат најмногу витамин Д, а следат витамините од Б група и Ц.

Витаминот Д со причина е на врвот на листата, бидејќи е вклучен во синтезата на машките и женски полови хормони кои го регулираат интензитетот на метаболитичките процеси во нашиот ораганизам. Ниската содржина на витамин Д, може да доведе до намалување на активностите, расположенето и либидото, а истото е проследено со зголемување на апетитот. Заклучокот е дека доколку овој витамин е во дефицит, тешко ќе ослабнете, објаснила Тихомирова.

Докторката забележала дека витамините од група Б се важни катализатори за оксидација на мастите, забрзување на процесот на согорување на салото во текот на вежбањето, а исто така го контролираат преносот на неуромускуларни и интернеуронски врски. Важно е дека овие витамини се внесуваат во организмот секој де, бидејќи тие во него не се акумулираат.

Нутриент кој е исто така корисен за слабеење е витаминот Ц. Тој ја оттикнува синтезата на колагенот во телото, што доведува до губење на тежината, а потпомага и да го сочуваме младешкиот изглед.

Витаминот Ц е еден д најважните антиоксидански кој ги штити клетките на нашето тело од оскидација на слободните радикали и дава младост и еластичност на ткивата на нашето тело. Исто како и витаминот Б, неопходно е да се внесува секојдневно.

Извор: alo.rs

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7