ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/30/22 8:45 AM

Рано се радува, не учел географија во училиште, порача Володин на Столтенберг

Велејќи дека со приемот на Финска и Шведска во НАТО ќе има повеќе Северноатлантски сојузи на руските граници, генералниот секретар на организацијата покажува дека на училиште не учел географија.
– Се радува рано. Во училиште не учел географија. Во случај Финска и Шведска да влезат во НАТО, ќе има повеќе Русија на нејзините граници – му одговори Вјачеслав Володин на Столтенберг на својот Телеграм канал.


Претходно генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека го поддржува приемот на Финска и Шведска во НАТО. Според него, во тој случај Русија „ќе добие повеќе НАТО на своите граници“.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7