ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/29/22 10:00 PM

Вреќичките со чај се полни траги од инсекти, во една може да има дури 400

Живите организми оставаат многу нешта зад себе, вклучувајќи различни секрети, измет и надворешни слоеви на мртво ткиво, а сите тие содржат уникатни траги од ДНК.

Инсектите не се исклучок. Од пајаци до инсекти, безрбетниците оставаат траги дури и на листовите од чаевите што ги јаделе или штотуку ги поминале.

Научниците откриле траги од дури 1.200 различни видови безрбетници во само 40 примероци од сушен чај и билки.

„Она што навистина ме изненади беше огромната разновидност што ја откривме“, вели генетичарот Хенрик Крехенвинкел од Универзитетот во Трир.

„Во една кесичка зелен чај најдовме траги од дури 400 видови инсекти“, објасни Крехенвинкел.

Севкупно, истражувачите открија траги од 3.264 видови безрбетници, вклучувајќи предатори, тревопасни животни и паразити од целиот свет, од примероци од чаеви и билки во продавниците во Германија.

Тие пронајдоа ДНК траги од пајаци, лебарки, уши, муви, пеперутки, богомолки и многу други инсекти.

Крехенвинкел и неговите колеги се сомневаат дека има толку голема разновидност во индициите поради начинот на кој се обработуваат растенијата: Растенијата се мелени и ситен ДНК материјал од сите делови на полето во кое се одгледува, кој се меша со растителен материјал кој е подоцна спакувани во вреќи.

Извор: n1info.com

freepik.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7