ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/29/22 11:16 AM

Цар готвач! Руската салата ја крстил украинска и ја подметнал на Самитот на НАТО, изедена за неколку часа!

Додека го чекаа доаѓањето на американскиот претседател Џо Бајден и другите светски лидери во Мадрид вчера, официјалните лица и новинарите имаа можност да пробаат и руска салата во ресторанот задолжен за овогодишниот Самит на НАТО… Многумина беа изненадени и прилично збунети од понудата.

– Руска салата на Самитот на НАТО? Малку сум изненаден од ваквиот избор на јадење!, изјави новинарот Инаки Лопез за шпански „Ла секста“.

Мешавината од грашок, компири, моркови и мајонез била специјалитет на денот на шпанскиот ресторан близу барокната палата „Санта Круз“ во центарот на Мадрид, во пресрет на собирот на кој се очекува Русија да биде обележана како безбедносна закана во новиот стратешки концепт на Северноатлантската договорна алијанса, поради инвазијата врз Украина.

Но, и покрај сѐ, руската салата наводно била распродадена за неколку часа.

Сепак, „фората“ е во тоа што Хозе Андрес, познатиот шпански готвач кој е задолжен за менито, го преименуваше јадењето во – „украинска салата“, како и во неговите други ресторани ширум Шпанија.

МИА

Фото: Јутјуб


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7