ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/29/22 9:30 AM

„Ќе ви ги вратам утре сабајле“ – Фирма на работник случајно исплатила милион место 500 долари плата и бара да ги врати

На вработен во една од најголемите компании за преработка на месо во Чиле, случајно му е исплатена сума од милион долари наместо вообичаената плата од 500 долари.

Тоа било грешка што тој добро ја искористил.

Откако на неговата сметка легнале 165.398.851 долари, наместо вообичаените 500 долари, работникот преку адвокат го раскинал договорот за работа и исчезнал.
Грешката во Consorcio Industrial de Alimentos (Cial) ја забележал одделот за човечки ресурси на 30 мај 2022 година, и го известиле работникот дека му бил исплатен повеќекратниот износ од неговата плата и побарале од него да оди во банка и да се врати. пари.

Вработениот ветил дека ќе го стори тоа веднаш следното утро, но откако тој ден излегол од работа, повторно не одговорил.
На 2 јуни неговиот адвокат ја известил компанијата дека го раскинува договорот за вработување, пренесува порталот Diario Financiero.

Компанијата поднела тужба против работникот, пренесува dnevnik.hr.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7