ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/28/22 9:30 PM

Airbnb одлучи: Строго забранети журки во изнајмениот смештај

Платформата за изнајмување приватно сместување Аирбнб објави дека трајно забранила организирање на каква било забава во сместувањето што ги нуди ширум светот, откако тоа привремено го стори во август 2020 година, јавува агенцијата Анадолија (АА).

„Привремената забрана се покажа како ефикасна и денеска официјално ја воведуваме забраната како наша политика. Вознемирувачките забави и настани ќе продолжат да бидат забранети, вклучително и собири на отворено. Имотот на „Домот на забавите“ ќе продолжи да биде строго забранет“, се вели во соопштението на Аирбнб.

Стапката на одржување забави што ги нуди Аирбнб на годишно ниво е намалена за 44 проценти, според компанијата.
Потсетуваат дека во времето кога многу локали и клубови беа затворени поради пандемијата на коронавирус, забавите се одржуваа во изнајмени објекти.

„Ова не загрижи и поради нарушувачкиот карактер на неовластени забави и поради ризикот таквите собири да го шират вирусот“, додаваат од компанијата.

Во 2020 година, Аирбнб формираше и тим за брзо реагирање во случај на проблеми и предвидуваше санкции против корисниците кои не ги почитуваат новите правила на однесување.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7