ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/27/22 7:30 AM

Нов скандал: Принцот Чарлс примил милион евра во кеш од катарски шеик

Британскиот принц Чарлс прифатил куфер со еден милион евра во кеш од контроверзниот катарски политичар, открива Сандеј Тајмс.

Според британскиот весник, станува збор за една од трите готовински трансакции, во вкупна вредност од 3 милиони евра, кои британскиот престолонаследник лично ги добил од поранешниот премиер на Катар, шеикот Хамад бин Јасим бин Џабер Ал Тани, во периодот од 2011 година. и 2015 година.

Шеикот Хамад во друга прилика му дал милион евра на принцот од Велс, во торбите на луксузните стоковни куќи Фортнум и Мејсон, задолжени да го снабдуваат принцот со храна и чај.

Куферот во кој имало еден милион евра, шеикот му го дал на Чарлс за време на приватна средба во кралската резиденција на Кларенс Хаус во 2015 година.

Во саботата вечерта, кралската резиденција за Тајмс изјави дека парите „веднаш биле препратени до една од добротворните организации на принцот, која има соодветни договори“, како и дека „се испочитувани сите соодветни процедури“.

Откако престолонаследникот прифатил мал куфер, пишува Тајмс, тој им го предал на двајца соработници во кралската куќа кои рачно ги броеле парите.

Изворите наведуваат дека куферот бил полн со банкноти од 500 евра.

Се верува дека во тоа време приватната банка Кутс, со седиште во Лондон, која со векови му служи на кралското семејство, го зела куферот од резиденцијата на Чарлс во Лондон.

Сите плаќања беа направени на сметките на добротворниот фонд на Принцот од Велс (PWCF), кој ги финансира проектите за домашни миленици на принцот, како и одржувањето на неговиот рурален имот во Шкотска.

Нема индикации дека овие плаќања биле незаконски. Нема докази дека шеикот немал намера да ги донира парите во добротворни цели.

Она што е спорно е дека средбите на принцот со шеикот Хамад не се појавуваат на списокот на официјални средби што ги одржуваат членовите на кралското семејство.

Во политиката на британскиот двор се наведува дека на членовите на кралското семејство им е дозволено да прифатат „чек“ како покровител или во име на добротворна организација. Нема збор за готовина.

Покрај тоа, принцот Чарлс обично се среќава со странски претставници во присуство на личен секретар кој води записник, ги следи сите чувствителни прашања и ги проследува релевантните информации до државните органи.

Чарлс го запозна шеикот Хамад без помошник. Лондонската полиција веќе ги истражува ваквите практики за собирање средства.

Новите наоди, вели весникот, ќе покренат сериозни прашања за однесувањето и проценките на престолонаследникот – вклучително и колку тој знаел за потеклото на парите, што прашал за парите што ги добил – и ќе ја доведат во прашање неговата наводна непристрасност. во претставувањето на Британија на светската сцена.

Официјалната задача на Чарлс е да ја промовира британската надворешна политика и да ги застапува нејзините ставови за прашања како што се човековите права.

Тој отпатувал во Катар неколку пати откако добил готовина, вклучително и патување за време на мандатот на Шеик Хамад како премиер. Ова откритие, исто така, покренува прашања за работата на Фондацијата Чарлс.

Шеик Хамад беше премиер на Катар и министер за надворешни работи од 2007 до 2013 година.

За тоа време тој контролирал државен фонд вреден 250 милијарди долари и надгледувал значителни инвестиции на таа заливска држава во луксузната стоковна куќа „Хародс“ и лондонското Олимписко село.

Тој, исто така, изгради блиски врски со британското кралско семејство, а Катар му го даде на принцот Чарлс коњот Dark Svon (Црн лебед) вреден 147.000 фунти.

Шеикот Хамад, чие лично богатство се проценува на 12 милијарди долари, се уште поминува време во Велика Британија, која ја смета за свој втор дом, наведува весникот.

Сепак, тој се соочи со контроверзии, вклучително и тврдења дека државата под негов надзор спонзорирала тероризам. Тој еднаш призна дека е „можно“ Катар да го финансирал Фронтот Нусра, сирискиот огранок на Ал Каеда додека бил на власт, но нагласил дека не знае ништо за тоа.

Хамад е обвинет и за издавање дозвола за наводно мачење на британски државјани, но тој успеал да го искористи дипломатскиот имунитет за да избегне судски постапки поради граѓански тужби.

Адвокатите на шеикот Хамад ги отфрлија обвинувањата како „перверзија, претерување и големи измислици“.

Еден од поранешните соработници на Чарлс рекол дека „сите се чувствувале многу непријатно поради ситуацијата со шеикот“.

Сер Алистер Греам, поранешен претседател на комисијата за стандарди во јавниот живот, рече дека наодите се „шокантни“.

„Не би правел разлика меѓу политичар и член на кралското семејство. Ако катарската влада сака да и подари подарок на неговата фондација, тогаш има посоодветни начини да го направи тоа“, изјави тој за Тајмс.

Ова откритие ги става под лупа и другите хуманитарни организации на Чарлс. Неговиот портпарол рече дека сите негови организации работат независно од принцот и дека нивните повереници се „одговорни за сите оперативни и раководни должности“.

PWCF тврди дека се консултира со принцот само „одвреме-навреме“. На сметките на PWCF не се споменуваат подароци. Не се споменува дека шеикот Хамад е донатор.

„Разочарани сме што не ни беше дадено повеќе време да го разгледаме овој случај стар десет години. За неколку часа што ги имавме во саботата потврдивме дека се примени добротворните донации на шеикот Хамад бин Јасим и дека веднаш биле препратени до една од добротворните организации на принцот, што не убеди во исправноста на процесот“, изјави за Тајмс портпаролот на Кларенс Хаус.

Принцот Чарлс и Шеикот Хамад се познаваат со децении.

Адвокатите на шеикот Хамад одбија да ги коментираат извештаите за предавање на милиони евра во куфери,

Извор: Курир.рс/ Сандеј тајмс

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7