ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/24/22 8:35 AM

Во Хрватска потврден првиот случај на мајмунски сипаници

Кај маж кој живеел во Италија и Шпанија со ПЦР тест е потврдено присуството на предизвикувачот на мајмунски сипаници. Тоа е првиот потврден случај во Хрватска. Има поблага форма на болеста и не е хоспитализиран, но е во домашна изолација.

Игор Рудан,  научник и колумнист за Вечерњи лист, неодамна објасни што е тоа мајмуни сипаници .

– Вариола е заразна болест предизвикана од вирусот на мајмунски сипаници. Тие се јавуваат кај одредени животни, но можат да се пренесат и кај луѓето. Симптомите на оваа болест вклучуваат треска, главоболка, болки во мускулите, отечени лимфни јазли и чувство на замор. По нив следува карактеристичен осип , кој создава меурчиња и красти на кожата, како на сликата. Времето од изложување на вирусот до почетокот на симптомите е околу 10 дена, а симптомите обично траат две до четири недели. Вариола може да се пренесе со сечење месо од дивеч, како и со каснување или гребење на заразено животно. Исто така, телесни течности, заразени предмети или многу близок контакт со заразено лице, што во принцип може да вклучува и сексуален однос. Се верува дека вирусот нормално циркулира меѓу некои видови африкански глодари. Болеста може да изгледа слично на сипаници. Дијагнозата обично се поставува со тестирање на примерок добиен од блистер или краста на кожата на ДНК од вирусот на мајмунска сипаница.

Вакцината против сипаници, која е искоренета од Земјата, исто така треба да ја спречи инфекцијата со мајмунски сипаници, со околу 85% ефикасност.
Од земјите од регионот случај на мајмунски сипаници беше потврден и во Бугарија.

 

Вечерње новости

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1